Hayalinizdeki Doğum Deneyimi İçin Buradayız

Hayalinizdeki Doğum Deneyimi İçin Buradayız10.07.2023

Her anne, bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına almayı ve rahat bir gebelik süreci geçirmeyi arzular. Bu nedenle doğum yapılacak hastahane, doktor seçimi, normal doğum veya sezaryen doğum tercihi, anestezi yöntemleri gibi konular anne baba adayları için büyük önem taşır. Bu yazımızda anne ve baba adaylarının soru işaretlerini gidermek amacıyla hastanemizde gerçekleştirilen doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası süreçlere dair ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Çakmak, Çamlıca ve Güneşli hastahanelerimizde, 17 kişilik deneyimli Kadın Hastalıkları ve Doğum ekibimizle gebelik ve doğum süreçlerinizde yanınızdayız. Hamilelik takibinde düzenli kontrollerle hem anne adayının genel sağlık durumunu, hem de bebeğin gelişimini titizlikle takip ediyoruz. Hekimlerimiz doğum yöntemleri konusunda anne adayına rehberlik ediyor ve son karar anne adayıyla birlikte alınıyor. Ayrıca doğum sırasında hangi anestezi yönteminin uygulanacağı konusunda Anestezi ve Reanimasyon hekimlerimiz anne adaylarını ayrıntılı bir şekilde bilgilendirerek yol gösteriyor.

 

Birinci Trimester: Hamilesiniz!

Hamilelik süreci spermin yumurtayı döllemesiyle başlar. Aynı zamanda anne adayının vücudunda HCG hormonu salgılanır ve bu hormonla gebelik testi pozitif sonuç verir. Hamilelik belirtileri henüz gözle görünmese de embriyo oluşmaya başlar ve ardından tüm organlar yavaş yavaş gelişir.

Anne adayı birinci trimesterde aşırı bulantı ve kusma yaşıyorsa genel beslenme durumu hekimimiz tarafından değerlendirilecek, idrarda protein varlığı kontrol edilecek ve yeterli su alıp almadığı sorulacaktır. Gerekli durumda tam idrar tahlili (TİT) ve kan sayımı yapılabilir.

11. haftadan itibaren ultrasonda bebeğin ense kalınlığı ölçülür. Kardiyak veya başka bir anomali ihtimaline karşı kontroller yapılır. Bu testin amacı bebeğin ense kalınlığına bakılarak down sendromu olup olmayacağını tespit etmek ve trizomi 18 (Edwards Sendromu) kromozomal bozukluğunu taşıyıp taşımadığını netleştirmektir.

TORCH, annedeki bir enfeksiyonun plasenta aracılığıyla ya da doğum sırasında bebeğe geçmesidir. TORCH testleri birtakım hastalıklara karşı annenin bağışıklık durumunu ve enfeksiyon varlığını tespit etmek için yapılır. Genellikle gebeliğin ilk 10 haftasındaki anne adaylarına uygulanır. 

Gebeliğin ilk 3 ayında TORCH gelişirse, bebekte görme bozuklukları ve beyinle ilgili kusurlar oluşabilir. Bu nedenle testin yaptırılması, enfeksiyon varlığında gerekli tedavinin uygulanabilmesi için önemlidir.

 

İkinci Trimester: Bebeğiniz Büyüyor

Gebeliğin 4-6. ayları arası ikinci trimester olarak tanımlanır. Dördüncü aydan itibaren gebelik dışarıdan belli olmaya başlar. Ciltte koyulaşmalar, göğüslerde büyümeler olabilir. Bu dönemde anne adayının iştahı artar, sağlıklı beslenmeye özen göstermek bu nedenle önemlidir. Beslenme ve Diyet uzmanımızdan gebelik süreci boyunca doğru beslenme ve kilo kontrol desteği alınabilir.

Bu dönemde hekim 3 boyutlu ultrason ve obstetrik dopplerle bebeği ayrıntılı olarak inceleyecektir. Böylece bebeğin hangi haftada ne kadar gelişme gösterdiği, organlarının gelişimi, plasentanın durumu, rahim ağzı uzunluğunun netleştirilmesi, rahmi besleyen damarlardaki kan akışı gibi parametreler detaylı olarak görülebilecektir.

Kalpte anomali şüphesi olan gebeler, 20-24. haftalar arasında fetal ekokardiyografi kontrolüne tabi tutulur. Bu test bebeğin kalp yapısını ve işlevini ayrıntılı bir şekilde değerlendirir. Ayrıca tüm gebelere 24-28. haftalardan itibaren glukoz testleri, tam kan sayımı ve tam idrar tahlili gibi rutin tıbbi testler yapılır. Glukoz testi, gestasyonel diyabet (gebelik şeker hastalığı) riskini değerlendirmek amacıyla uygulanır. Tam kan sayımı anemi gibi kan bozukluklarının, tam idrar tahlili ise böbrek fonksiyonlarını değerlendirmek ve idrar yolu enfeksiyonlarının tespiti için kullanılır.

 

Üçüncü Trimester: Artık Dünyaya Gelmeye Hazır

Gestasyonel diabet adı verilen şeker hastalığı, diyabeti olmayan kadınlarda gebelik döneminde ortaya çıkabilir. Tanı konulup tedavi edilmezse bebekte sorunlara yol açabilir. Bu nedenle 24-28 haftalar arasında 75 gram şeker yükleme testi uygulanır. Anne ve baba arasında kan uyuşmazlığı varsa, 28. haftada Indirekt Coombs Testi (IDC) yapılır.

Bu dönemde, annenin bakteri taraması son derece önemlidir. Gebeliğin 32-34. haftalarında annedeki sancı durumunu ve bebeğin kalp atışlarını değerlendirmek için NST (Non Stress Test) yapılır. NST'ye ek olarak, bebeğin durumunu gözlemlemek amacıyla biyofizik profil adı verilen başka bir test daha uygulanır. Bebekle ilgili riskli durumlar belirlendiğinde, daha ileri bir değerlendirme için doppler ultrasonografi ölçümü yapılır.

 

Erdem’de Konforlu Doğum Süreci

Tüm hastahanelerimizde anne ve babanın doğum sürecini en iyi şekilde deneyimlemesi ve kendini güvende hissetmesi için gerekli aksiyonlar alınıyor. Ferah ve modern bir atmosferde, sıcak bir ortam sunarak ebeveynlere huzurlu bir istirahat süreci yaşatmak istiyoruz. Odalarımız geniş ve konforlu bir yatak, rahat oturma alanı, özel banyo ve gereksinimleri karşılayacak tüm olanaklarla donatılmış olup anne ve bebeğin güvenliği için gerekli olan tüm medikal ekipmanlara sahiptir.

Anne adayına doğum öncesinde ameliyathane ve istirahat odaları gezdirilerek, hastane hakkında bilgi verilir. Steril ve güvenli ameliyathane ortamını gören anne adayları biraz daha rahatlamış hissedebilirler.

 

O Anları Doğum Fotoğrafçılığıyla Ölümsüzleştirin

Kadın fotoğrafçımız eşliğinde gerçekleştirilen doğum fotoğrafçılığı hizmetiyle en özel ve unutulmaz anlarınız ölümsüzleştiriliyor. Bebeğin dünyaya gelişi, annenin kucağına verildiği o eşsiz dakikalar, ilk muayenesi, giydirilmesi ve ilk ağlaması, hatta babasıyla veya kardeşleriyle ilk buluşması... Siz bu anları en yoğun duygularla yaşarken, fotoğrafçımız bir nefes kadar yakınınızda.

 

Doğuma ve Bebeğe Hazırlık Kurslarımız

Ücretsiz olarak düzenlediğimiz doğuma hazırlık kurslarımızla anne baba olacak çiftlerimize gebelik süreci hakkında bilgilendirmeler yapılıyor. Bu eğitimlerde doğru beslenme, hamilelik ve lohusalık dönemi psikolojisi, doğum çeşitleri, normal doğumun anne ve bebek üzerindeki faydaları, gebelik egzersizleri, yenidoğan bebek bakımı, emzirmenin önemi ve doğru emzirme teknikleri gibi konular alanında uzman ekiplerimizce işleniyor. Anne baba adaylarının yoğun ilgi gösterdiği programlar katılım belgeleri sürpriz hediye takdimleriyle sonlanıyor.

 

Doğumdan Sonra da Sizinleyiz

Hastahanemizde doğum sonrası dönemde takip ve destek devam eder. Anne ve bebeğin sağlık durumu yakından takip edilir. Kan basıncı, nabız, vücut sıcaklığı ve idrar çıkışı gibi vital işaretler kontrol altındadır. Bebeğin solunumu, kalp atışı, cilt rengi ve beslenme durumu da izlenir. Komplikasyon görülmesi durumunda yenidoğan yoğun bakım ünitemizde bebeğe anında müdahale edilir, tedavisi ve bakımı gerçekleştirilir. Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerimiz teknolojik ekipmanlarla donatılmış olup özel ve izole bir alandır.

Emzirme danışmanlarımız anneye doğru emzirme teknikleri, ilk denemelerde yaşanan zorluklar, emzirme pozisyonları, süt sağma yöntemleri ve bebek beslenmesi konularında yardımcı olur. Anne ve bebeğinin konforu, sağlığı ve güvenliği için gerekli olan tüm desteği sağlamak amacıyla her türlü aksiyon hemşirelerimiz tarafından hızlı bir şekilde alınır. Profesyonel kadromuz bebek bakımı, annenin iyileşme süreci ve duygusal desteği konusunda her zaman sizinle birlikte olacaktır.

Sağlık Bakanlığı tarafından “Bebek Dostu Hastane unvanına layık görülen hastahanelerimizde, bebeklerin hayata en iyi şekilde başlamasını sağlamak öncelikli amacımızdır. Yenidoğan bebeklerin temel bakımı anne ve babaya sağlık profesyonellerimiz tarafından öğretilir. Bebeğin beslenmesi, banyosu, bez değişimi, göbek bakımı gibi konular hakkında detaylı bilgilendirme yapılır.

Taburcu öncesinde, anne ve bebek için bir taburcu planlaması yapılır. Bu planlamada evde yapılması gereken kontroller, randevular, ilaç kullanımı gibi konular ele alınarak yazılı bir el kitapçığı da verilir. Anne ve bebek için bir sonraki takip randevusu oluşturulur.

Her doğum süreci eşsiz bir deneyimdir ve hikayenizin bir parçasıdır. Planlama, kişinin tercihleri ve sağlık durumu göz önünde bulundurularak yapılır. Uzman ekibimiz size en özel ve unutulmaz doğum deneyimini yaşatmak için her daim yanınızda...