Meslek Hastalığınız Karpal Tünel Sendromu Olabilir

Meslek Hastalığınız Karpal Tünel Sendromu Olabilir07.05.2018
Karpal Tünel Sendromu, el bileği düzeyinde aynı isimi taşıyan tünelden geçen median sinirin sıkışması sonucu oluşur.
Elimizin hareketinden ve duyusundan sorumlu üç adet sinir vardır. Bunlardan en büyüğü el ayası seviyesindeki tünelden geçerek elde dağılan median sinirdir. Bu sinir el bileği seviyesinde karpal tünelden, parmak hareketlerimizi sağlayan 9 adet kas kirişi ile birlikte geçer. Tünelin tabanını döşeyen el bilek tarak kemikleri ve tavanındaki transvers karpal ligament denilen bant tünelin hacmini sabit kılar. Aşağıda saymaya çalıştığımız bazı nedenlerle tüneldeki kas kirişlerinin kılıflarında kalınlaşmalar sonucu sinir tünelde sıkışmaya başlar ve bu sıkışma sonucu;
 
  • Elin ilk üç parmağında uyuşma/karıncalanma
  • Özellikle geceleri artan hatta bazen uykudan uyandıran parmaklarda ve elde hissizlik veya yanma duygusu, avuç içine yayılan ağrı
  • Hastalığın ilerlemesi durumunda ise dirseğe ve hatta omuza kadar uzanan ağrılar, yumruk yapma gücünde azalma, taşınan nesneleri elden düşürme, ince beceri gerektiren işlerde başarısızlık (tabak, bardak vb. yıkarken kırma gibi) şikayetleriyle hastalar doktora başvurur. 
Sıklıkla, bu şikayetler elin veya bileğin zorlayarak kullanılması sonrası olur ve eli silkeleyerek sallamakla hasta rahatlar.
 
En sık nedeni aşırı kullanmaya bağlı bant kalınlaşmasıdır. El bileğine yük vererek uzun yıllar çalışan kimselerde, bilgisayar kullananlarda, örgü ören ve yoğun ev işleri yapan ev hanımlarında, oto tamircileri gibi el bileğini çok kullanan kişilerde sık ortaya çıkar. Şeker, tiroit hastalıkları ve romatizmal hastalıkları olan kişilerde görülme olasılığı artmaktadır. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre biraz daha fazladır. 55 yaş üzeri bayanlarda görülme sıklığı daha da artar. Hamilelik sırasında, doğum sonrasında ve menopoz döneminde görülme riski artar. Obezite, fiziksel aktivite azlığı, sigara ve alkol kullanımı riski artıran diğer faktörlerdir. Ayrıca el bileği düzeyinde tünele komşu kemiklerin kırıkları sırasında ve sonrasında da görülebilir.
 
Hastalığın tanısı için şikayetlerin ayrıntılı öyküsü ve klinik muayene yeterlidir. Muayenede elde ilk üç parmakta duyu bozukluğu ve elin başparmak tarafında yer alan kaslarda zayıflık, el bileği üzerine refleks çekici ile veya parmakla vurulduğunda avuç içinde elektrik çarpması gibi bir hissin duyulması (tinel bulgusu), her iki el bileği 60 saniye süreyle aşağı kıvrıldığında avuç ve parmaklara doğru bir uyuşma ve ağrının yayılması (phalen testi), el bileği üzerine 30 saniye süreyle parmak ile bastırmakla elde uyuşma, iğnelenme olması (durkan testi) akla bu hastalığın varlığını getirir.
 
Hastalığın tanısı Elektromiyografi (EMG) denilen yöntemle kesinleştirilir. Karpal tünelde bası yapan ve yer kaplayan lezyonlar varlığında ultrasonografi ve bazı olgularda MRI gibi görüntüleme yöntemleri de gerekli olabilir.  
 
Tedavide; gerekli testler sonucu sinir sıkışması teşhisi konan hastalarda, ağrı, karıncalanma ve uyuşukluğu tetikleyici hareketler engellenerek ve bu bölgelerde atel ya da bandaj kullanılarak (özellikle geceleri) el bileği dinlendirilir.
 
Ağızdan ağrı kesici-ödem çözücü ilaçlar, tünel içine steroid enjeksiyonu ve fizik tedavi sık kullanılan yöntemleridir.
Tüm bu tedavilere yanıt vermeyen hastalarda cerrahi tedavi planlanır. Lokal veya genel anestezi altında, el bileğinden avuç içine doğru yapılan 1-2 cm’lik kesiyle, sinirin üstündeki tünelin üst duvarını oluşturan band kesilerek, sinirin sıkışması ortadan kaldırılır. Bu yöntem kalıcı bir rahatlamaya neden olur. Ameliyat sonrası 1 hafta el bileği istirahatini takiben, 15. gün dikişlerinin alınması ile hasta günlük yaşantısına dönebilir.
 
Güneşli Erdem Hastahanesi