Mevsim Geçişlerinde Kas ve Eklem Ağrılarına Dikkat!

Mevsim Geçişlerinde Kas ve Eklem Ağrılarına Dikkat!27.10.2016

Mevsim değişikliklerinde rastlanılan en can sıkıcı hastalıklardan biri kas ve eklem ağrılarıdır. Birçoğumuz bu ağrıları yorgunluğa ya da soğuk algınlığına bağlayabiliyoruz. Bu ağrılar, gereken önem verilmediğinde sonbahar ve kış aylarını yatarak geçirmemize neden olabilir.

Mevsimler değişirken ısı ve hava akımları vücudumuzda düşük direnç noktaları oluşturabilir. Önemli olan normal vücut ısımızın dış etmenlerden minimal etkilenmesidir. Yazlık kıyafetleri hemen kaldırmak veya kışlıkları hemen giymek iyi bir çözüm değildir. Genel olarak boyun ağrısı, bel ağrısı ve yaygın olak küçük eklem ağrılarını, bu mevsim geçişlerinde görmekteyiz. En sık miyalji dediğimiz kas ağrıları karşımıza çıkar. Sabah uyanınca nispeten sıcak yataktan kalkan kişide veya sıcak duştan sonra dışarı çıkınca anlık ısı düşmesi, kaslarda basit ağrı, kramp ve spazma yol açar. Anlık ısı düşmesi kas içerisideki kan akımını azaltıp, ağrı ve hareket kısıtlılığı yapar. Yine aynı şekilde rüzgara maruz kalma esnasında, rüzgar derinin ısısını düşürerek kas ağrılarını meydana getirir.

Evinizdeki Her Odanının Isısını Aynı Tutun

Mevcut eklem sertliği veya kireçlenmesi olan  hastalar nispeten sıcak aylarda daha rahat ederler. Soğukların başlaması eklem ağrılarını arttırır. Bu gibi hastalar özellikle diz ekleminden başlayarak çeşitli koruyucu önlemler almalıdır. Soğukta ani hareketler, mevcut etkilenen eklemin soğuktan korunmaması ciddi ağrılara yol açar. Aynı şekilde bir evin odaları arası ısı farkı da benzer şikayetlere yol açar.

Mevsim değişiklikleri, normal sağlıklı bireyleri ve aynı zamanda daha önceden kronik hastalıkları olan  hastaları etkiliyor ve kemik hastalıkları olan kişilerin hekimlere başvuru sayıları artıyor. Bu geçişlerdeki ısı değişikliklerine bağlı eklem ağrıları, hareket kısıtlılığı yaratarak sosyal hayatımız ve iş hayatımızda da performans düşüklüğüne sebep oluyor.

Mevsim geçişlerinde, basit önlemler almak ve basit korumalar sağlamak ciddi sağlık problemleri oluşmadan önce insan sağlığına katkı sağlamaktadır.

Op. Dr. Mirza Zafer Dağtaş / Ortopedi ve Travmatoloji

Çakmak Erdem Hastahanesi