Normal Doğum Mu? Sezaryen Doğum Mu?

Normal Doğum Mu? Sezaryen Doğum Mu?05.07.2017

Normal doğum (vaijnal doğum) isminden de anlaşıldığı gibi doğumun normal ve doğal sonuçlanan şeklidir. Bu nedenle de anne ve bebek açısından en sağlıklı olanıdır.
Sezeryan aslında doğum şekillerinden birisi değildir. Doğum tektir, o da normal doğumdur. Sezaryen doğumun mümkün olmadığı durumlarda veya anne ile bebeğin risk altında olduğu durumlarda anne ile bebek sağlığını korumak için yapılan bir ameliyatla bebeğin anne karnından çıkartılması operasyonudur.

Doğum şekline daha çok gebeliğin 37. haftasında bebeğin kilosu, duruş pozisyonu ve annenin pelvis muayenesi sonrasında karar verilebilmektedir. Bebeğin 4000 gramın üzerinde olması, annenin pelvis yapısının dar olması veya bebeğin baş geliş pozisyonunda olmaması durumlarında sezeryan doğum kararı verilmektedir. Hiçbir gerekçe yokken sadece isteğe bağlı sezaryen normal doğuma göre tercih sebebi olmamalıdır. Büyük bir karın ameliyatı ile gerçekleşen doğumun, normal yolla birkaç dikişle gerçekleşen bir doğumdan daha sağlıklı olması elbette beklenemez. Herhangi bir gerekçe varsa, yani anne ve bebek sağlığını tehlikeye sokacak bir durum söz konusuysa veya normal doğum mümkün değilse bu durumda doğru tercih sezaryene yönelmek olacaktır.

Sezaryen için bir gerekçe olmadığı durumlarda annenin NORMAL DOĞUM YAPMASI HEM KENDİSİ, HEM DE BEBEĞİ İÇİN EN SAĞLIKLI OLANDIR.

Türkiye'de sezaryen oranlarındaki aşırı artış anne ve bebek sağlığı açısından sakıncalı boyutlara ulaştığı için bu oranın düşürülmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından çeşitli uygulamalar başlatılmıştır. Bu bağlamda sağlık kuruluşlarının anne adaylarına yönelik düzenlediği eğitimler, bilgilendirici kampanyalar, doğumda ebelerin rollerinin arttırılması gibi uygulamalara ağırlık verilmiştir.
Adından da anlaşıldığı gibi doğumun normal olanı normal vajinal doğumdur bu nedenle elbette sezaryena göre bazı avantajları, faydaları vardır.

Normal doğumun hem anne için hem bebek için faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

Normal doğumun bebeğe faydaları;

  • Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde solunum sıkıntısı gelişme riski daha azdır. Bunun nedeni bebeğin doğum kanalından geçerken akciğerlerindeki amnion suyunun tamamının atılmasıdır.
  • Normal doğum ile doğan bebeklerin anne memesini emme, memeye masaj yapma gibi becerilerinin daha iyi olduğu gözlemlenmiştir.
  • Normal doğum sonrası anne ile bebek arasında cilt teması daha hızlı ve kolay gerçekleşir. Bu temas bebeğin anneye bağlanması ve gelişimi açısından çok önemlidir.

Normal doğumun anneye faydaları;

  • Normal doğum yapan anneler hastahaneden daha kısa sürede taburcu edilir. Bu hem sağlık açısından, hem de maddi yönden anneye fayda sağlar.
  • Normal doğum yapan annenin doğum sonrasında ağrı şikayeti sezaryene göre çok azdır.
  • Normal doğumdan sonra annenin iyileşmesi ve günlük hayata dönme süresi daha kısadır.
  • Normal doğum yapan bir anne büyük bir güven ve başarma duygusu hisseder.
  • Normal doğum yapan annenin rahminde bir kesi veya hasar oluşmadığı için sonraki doğumlarını da normal yolla yapma şansı vardır. İleriki hayatında geçirebileceği karın ameliyatları için bir risk taşımaz.
  • Normal doğumda doğum sonrası enfeksiyon ve kanama benzeri komplikasyonlar daha azdır.
  • Normal doğum sürecini hamile bayanlar bu konuda doğru bilgilenerek, gevşeme  ve nefes egzersizleri yaparak, özellikle sancılar başladığında sürekli yatmayıp hareket ederek ve son olarak doğum süreci boyunca kesintisiz ve doğru destek alarak çok daha kolay geçirebilirler.