Sigara Sizi Bu Kansere Sürüklüyor!

Sigara Sizi Bu Kansere Sürüklüyor!01.11.2016

Akciğer kanseri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de  önemli sağlık sorunları içinde yer almaktadır.  Toplam kanserler içerisinde en sık rastlanılan ikinci kanser türüdür.  İnsanların üçte ikisi 65 yaş üzerinde akciğer kanserine yakalanmaktadır. Ancak  genç yaşlarda da  hastalık görülebilmektedir.

Her hastalıkta erken tanı önemli olsa da akciğer kanserinde bu durum yaşamsal önemdedir. Çünkü ancak çok erken tanı konulan akciğer kanseri hastaları tamamen iyileşebilmektedir. Hastalığın erken tanısı için  standart hale gelmiş bir tarama yöntemi olmasa da, muayene bulguları balgam sitolojisi, akciğer tomografisi, bronkoskopi ve biyopsi  en önemli tanı koyma araçlarıdır.

Özellikle sigara içen kişilerde akciğer kanserine yakalanma riskinin  çok daha fazla olduğu dikkate alındığında  45 yaş üzerinde olan ve yoğun sigara kullanan kişilerin  yıllık düzenli akciğer muayenelerini ve tetkiklerini yaptırmaları önemlidir.

Hastanemizde akciğer kanseri tanısında  radyolojik( akciğer grafisi ve tomografi)  , bronkoskopik ve  patolojik (balgam sitolojisi ve doku incelemesi) araştırmalar yapılabilmektedir. Ayrıca gerekli durumlarda  girişimsel radyolojik yöntem ile akciğerden ameliyata gerek kalmadan iğne ile biyopsi alınabilmekte ve bu örneğin patolojik araştırması gerçekleştirilmektedir.

Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı'na özel oluşturulan %50 indirimli tarama paketiyle, olası kanser riskini erken teşhisle kontrol altına almak için bizi arayabilirsiniz. 

Akciğer Tomografisi, Balgam Sitolojisi, Göğüs Hastalıkları Muayenesi