5 Soruda Horlama Ve Uyku Apnesi Tedavisi

5 Soruda Horlama Ve Uyku Apnesi Tedavisi06.01.2020

Horlama Ve Uyku Apnesi Tedavisi


Horlama Nedir Kimlerde Görülür?

Horlama tahmin edildiği gibi sadece bir kuru gürültü değildir. Horlama aslında bir sistemik hastalıktır. Başta kalp damar sistemi olmak üzere tüm organları etkiler. Horlamayı çocuk ve erişkinlerde olmak üzere ikiye ayırıp inceleyebiliriz.

Horlama Sebepleri Nelerdir?

7 yaşına kadar olan horlamalar genelde geniz eti ve bademcik hastalıklarına bağlıdır. Eğer çocuğunuz horluyorsa yeteri kadar oksijen alamamaktadır ve bu da gelişmesini etkiler. Erişkinlerde horlama başta erkeklerde olmak üzere herkeste görülebilir. Erişkinlerde horlama; santral horlama ve periferik horlama diye ikiye ayrılır. Santral horlamalarda alkol, antidepresan, antihistaminik ve baş dönmesi ilaçları etkilidir. Periferik horlama vücuttan gelen horlamalardır. Boy, kilo, vücut yapısı, kasların tonusu, yaş ve solunum yolunu tıkayan unsurlar bu horlama çeşidinde etkilidir.

Tıkayıcı Uyku Apnesi Nedir?

Horlamada çıkan gürültüden daha önemli olan uyku sırasında nefes kesilmesi (apne)dir. Gürültü yalnıız sosyal hayatta bir rahatsızlık yarattığı halde apne oksijen satürasyonunu düşürür ve böylece apne sırasında kalp kaslarına giden oksijen miktarı azalır. Beyin bunu telafi etmek için sık sık uyanır ve sabaha kadar rahat bir dinlenme süresi bulamaz.

Tıkayıcı Uyku Apnesi Nasıl Tedavi Edilir?

En önemli konu boy ve kilo oranıdır. Hasta zayıflatılır, alkol kullanımı kesilir, çift yastıkta yatması tavsiye edilir, vücut kaslarının tonusunu artırmak için egzersizlere yönlendirilir. Ayrıca aç yatması önerilir ve mevcutsa diğer hastalıkları tedavi edilir. Bunlara rağmen eğer apne devam ediyorsa cerrahi tedavi veya CPAP (Sürekli Pozitif Hava Yolu Basıncı) cihazı kullanılması önerilir. Bu cihazlar ağız içinde sürekli ya da değişken bir pozitif basınç yaratıp dokuların gevşemesini ve hava yolunu daraltmasını engelleyerek etkisini gösterir. Genelde gençlere cerrahi tedavi, bu ameliyatı kaldıramayacak durumda olan insanlara CPAP önerilir.

Horlama İçin Hangi Durumlarda Cerrahi Operasyon Önerilir? Tedaviden Sonra Tekrarlayabilir Mi?

Cerrahi tedavide önlemimiz tıkayıcı unsurları ortadan kaldırmaktır. Çocuklarda geniz eti veya bademcik ameliyatı önerilirken erişkinlerde öncelikle burun problemleri çözülür. Septum deviasonları, konka hipertrofisi, burun polipleri, sinüzit, alerjik rinit giderilmelidir. Daha sonra küçük dil, bademciklerin büyüklüğü, küçük dilden bademciklere giden farengeal bantlar, çene yapısı, dil büyüklüğü incelenir ve onlara göre UPPP (Uvulopalotppharengoplasti) ameliyatı önerilebilir. Bu ameliyatlardan sonra hastalığın tekrarlamaması için hasta; yaşamına dikkat etmeli, egzersizi bırakmamalı, alkol kullanmamalı ve kilo almamalıdır.