Akciğer Kanserinden Korunma Yolları

Akciğer Kanserinden Korunma Yolları11.11.2019

Akciğer Kanserinden Korunma Yolları

Kanserler; tüm dünyada  ölüme yol açan nedenler içerisinde 2.sırada yer almaktadır. Genel olarak tüm ölümlerin altıda biri kanser nedeniyledir. Kanser için en önemli risk sigara olup kanserden ölümlerin %22'den sigara sorumludur.

Tüm kanserler içersinde en sık görülen ve öldüren kanser türü Akciğer kanseridir. Dünya sağlık örgütü verilerine göre 2018 yılında 2.1 milyon kişiye akciğer kanseri tanısı kondu. Yine 2018 yılında 1.76 milyon kişi ise akciğer kanserinden dolayı öldü. 2019 yılında hem erkekte hem de bayanda kansere bağlı ölümlerin en sık nedeni akciğer kanseridir.Çeşitli çevresel toksinlerde kanserojen etki gösterir  ve bazı insanlar genetik olarak bu zehirlere duyarlıdır. Bu durumda, uyguladığınız diyet; kansere yakalanmama konusunda önemli rol oynayabilir. Soya, yeşil çay ve balığın yüksek miktarda, süt ürünleri ve kırmızı etin ise daha düşük miktarda alınmasının kanserden koruyucu etkiyi artırdığını göstermektedir. Ayıca elma, beyaz üzüm ve soğan gibi kuarsetin bakımından zengin yiyeceklerin de akciğer kanseri oluşumunu önemli oranda azalttığı ortaya konmuştur. 

Akciğer kanserini çağımızın vebası olarak görebiliriz. Özellikle akciğer kanseri tanısı alan çoğu kişinin sigara içicisi olduğunu biliyoruz. Eğer ailede akciğer kanseri var ve kişi sigara içiyorsa risk kat ve kat artmaktadır.Bu yüzden ailede kanser öyküsü olanların sigara içmemesi çok önemlidir.

Akciğer kanserinde erken tanı oldukça önemlidir. Özellikle inatçı öksürük,kan tükürme,göğüs ağrıları olan hastaların Göğüs Hastalıkları muayenesinden geçmesinde fayda vardır.özellikle 55 yaşın üzerinde 30 yıldan fazla günde 1 paket sigara içen kişilerin akciğer kanseri açısından tarama yaptırması önerilmektedir.

Ama en önemlisi kanser tanısı almadan sigarayı bırakmak insanların kendilerine yapacağı en büyük şey olacaktır.