Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi

Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi

Bölümümüz hakkında detaylı olarak bilgilendirilmek için formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.
Doğrulama KoduDoğrulama Kodunu Yenile

Beynin, sinirlerin ve omuriliğin ameliyat gerektiren hastalıklarıyla ilgilenen tıp dalıdır.

Beyin Cerrahisinin bir çoğunda ameliyat sonucunda, ölüm ya da hasar oluşma olasılığı halk arasında bilindiğinin aksine, diğer ameliyatlar ile hemen hemen aynıdır. Son 10 yıldır teknolojideki gelişmeler ile artık ameliyat öncesi teşhis imkanları çok artmıştır. Tüm ameliyatlar mikroskop altında ve mikro cerrahi yöntemler ile yapılmaktadır.

Ameliyat sonrası yoğun bakım hizmetleri de hem araç gereç hem de uzman personel yönünden modern niteliktedir. Kliniğimiz ve hastanemizde en son teknikler, güncel teşhis ve tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Kliniğimiz; alanında uzman doktorlarımız ve sahip olduğu ileri teknoloji ile hizmet sunmaktadır.
 

Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Kliniğimiz'de Başlıca Tedavi Edilen Hastalıklar

 • Omurga ve omurilik hastalıkları (bel ve boyun fıtıkları, kırıklar, kaymalar, tümörler ve iltihabi hastalıklar)
   
 • Travmalar (trafik kazaları, düşme gibi nedenlerle oluşan sinir sistemi yaralanmaları)
   
 • Tümörler (tüm iyi ve kötü huylu tümörler, hipofiz bezi hastalıkları)
   
 • Beyin ve Omuriliğin Damar hastalıkları (damar baloncukları, beyin kanamaları, damar tıkanmaları)
   
 • Hidrosefali Tedavisi (beyinde aşırı miktarda beyin-omurilik sıvısı birikimi)
   
 • Doğumsal Omurga ve Omurilik Problemleri (Meningosel, meningomiyelosel ayrık omurilik gibi hastalıkların tedavisi)

Boyun Fıtığı: Boyun, sırt, omuz, kol ağrısı, uyuşma, güçsüzlük ortaya çıkar. Ağrı, his kusuru ve kuvvet kaybı şikayetleri olur. Erken dönemde istirahat, kas gevşetici ve ağrı kesici tedaviler uygulanır. Şikayetler geçmezse yapılacak tetkiklerle (MR vs.) kesin tanı konduktan sonra cerrahi girişim yapılır.

Bel Fıtığı: Bel ağrısı, bacak ağrısı, bacakta uyuşma, incelme, güçsüzlük şikayetleri olur. Erken dönemde istirahat, kas gevşetici ve ağrı kesici tedaviler uygulanır. Şikayetler geçmezse yapılacak tetkiklerle (MR vs.) kesin tanı konduktan sonra cerrahi girişim yapılır.

Beyin KanamasıGenellikle; baş ağrısı, kusma, bilinç değişikliği, vücut yarısında güçsüzlük, konuşma bozukluğu bulguları ortaya çıkan beyin kanaması; beyni besleyen damarlardan bir veya bir kaçından dışarı kan sızması sonucu, kanla beslenen bölgenin çalışamaz duruma gelmesi durumudur.

Kliniğimizde beyin kanamasına Bilgisayarlı Beyin Tomografisi ile tanı konulmaktadır. Tomografi sonucuna göre gerekli olduğu durumlarda Kranial MRG ya da Serebral anjiografi tetkikleri yapılmaktadır.

Beyin Tümörü: Beyin Tümörü; baş ağrısı, kusma (Fışkırır tarzda), sara tarzında bayılma nöbetleri, ilerlemiş dönemlerde (Beyinde yerleştiği yere göre) vücudun bazı bölgelerinde felç belirtileri ve kişilik bozuklukları, bazı yeteneklerde (hesap yapma, yazı yazma gibi) bozulma gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

Kliniğimizde belirtiler sonucunda konulacak kesin teşhis için kafa içini ve beyini görüntülemek amacıyla beyin tomografisi veya MRG çekilir. 

Beyin tümörlerinin tedavisi cerrahidir. Kliniğimizde ister iyi huylu, ister kötü huylu olsun, tüm tümörlerinin cerrahi olarak tedavisi yapılmaktadır. Ancak bazı durumlarda cerrahi uygulamak mümkün olmayabilir. Tümörün beynin çok hassas olan bazı hayati bölgelerine yerleşmesi ve bu bölgelere dokunmanın hayati tehlikeye neden olabileceği riskiyle tümör yerinde bırakılmaktadır. Bu durumda, sadece ışın tedavisi veya ilaç tedavisi (kemoterapi) uygulaması yapılmaktadır.
 

Bölümümüzde Yapılan Diğer İşlemler

• Periferik sinir cerrahisi
• Çocukluk çağı beyin ve sinir hastalıkları
 

Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Randevu

Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisinden randevu almak için bize ulaşabilirsiniz.

 

Hekimlerimiz