Isınan Havalarda Artan Bu Hastalığa Dikkat!

Isınan Havalarda Artan Bu Hastalığa Dikkat!29.06.2017

Havalar mevsim sıcaklarının üzerinde seyretmeye başladı.

Isınan havalarda, zamanımızı sokaklarda doyasıya dolaşarak, parkalara, pikniklere giderek, alışveriş yaparak ve tabi ki tatile giderek değerlendiriyoruz. Fakat güneş altında fazla zaman geçirmek  bazen sonucu ölümle sonuçlanan hastalıkları beraberinde getirebiliyor. Bunlardan en önemlisi ise beyin kanaması. Sıcak havalarda dikkat edilmediği takdirde geçirilen beyin kanamaları, felçlerle ve ölümlerle sonuçlanabiliyor.

Sıcakların başlamasıyla birlikte, mevsime özgü birçok hastalık da kapımızı çalmaya başladı. Fakat bunlardan beyin kanaması, en riskli ve öldürücü olanıdır. Sebebi pek bilinmemekle beraber istatistiksel olarak beyin damarlarında oluşan baloncuğa bağlı beyin kanamalarının (anevrizmal subaraknoid kanama) oranı ısınan havalarda artmaktadır. Bu durum halk arasında Ebru Gündeş hastalığı olarak da bilinmektedir. Yüksek tansiyonu olan, aşırı kilolu, diyabet veya böbrek yetmezliği olanlarda daha sık görülmekle beraber her yaş grubunda ortaya çıkabilir.

Nasıl Korunulmalı?

Özellikle de sıcakların arttığı bu dönemde herkes tatile çıkmaya başladı. Fakat unutmamak gerekiyor ki güneşin altında tüm gün korunmasız yatmak tüm vücudumuza zararlı olduğu gibi beynimize de zararlı. Güneşten korunmak için öğle saatlerinde denize girmekten ve güneşlenmekten kaçınmalıyız. Denizde yüzmeyi ve güneşlenmeyi sabah ve akşam saatlerinde tercih etmeliyiz. Güneşlenirken daha gölge yerleri tercih etmeli, başımızı şapkayla korumalıyız. Ayrıca bu sıcaklarda bol bol su içmeyi de ihmal etmemeliyiz.

Unutmayın; baş dönmesi, burun kanaması, mide bulantısı ve kusma gibi belirtilerle karşılaşırsanız geç kalmadan mutlaka bir acil servise başvurmanız gerekir.