Cep Telefonunuza Boyun Eğmeyin

Cep Telefonunuza Boyun Eğmeyin17.07.2019

Son yıllarda cep telefonları hayatın vazgeçilmezi haline geldi. Özellikle gençler yolda, evde ya da kafelerde kısacası her boş buldukları vakitte telefonlarına bakarak oyalanıyorlar. Bu durum her ne kadar o anlık eğlendirici olsa da cep telefonlarına uzun süre bakmak “Cep Telefonu Boynu” olarak adlandırılan boyun ve bel ağrılarına sebep olabiliyor. 

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle ekran başında geçirdiğimiz süre gün geçtikçe artmaktadır. Bankacılık işlemlerinden, yemek siparişine kadar günlük hayatta ki birçok iş akıllı telefonlar ile halledilebilmektedir. Uzun süre cep telefonu vb. aletlere bakmanın boyun düzleşmesi ve omuz başı içe dönebilir. Bu durum baş ve boyun ağrılarına, kola kadar yayılan sinir sıkışmalarına ve tendom hasarlanmalarına sebep olabilir. Çocuklarda ve ergenlerde başın vücuda oranının erişkinlere göre daha büyük olmasından dolayı bu yaş grupları cep telefonu boynu hastalığından daha fazla etkilenmektedir. Özellikle de tablet, bilgisayar ve telefon gibi aletlerin hepsini birden yoğun şekilde kullanırlarsa giderek boyun ağrıları oluşmaya başlar.
 

Eğer Tedavi Edilmezse Boyun Fıtığına Dönüşebilir

Baş normalden fazla eğri durduğunda aşırı bir gerilim oluşmaktadır. Bu da; omuz çevresi gerginliği, boyunda ve üst sırtta şiddetli ağrı, kronik baş ağrısı, boyun fıtığı gibi sağlık sorunlarına sebep olabilir. 

Bu sorunların yaşanmaması için;

  • Cep telefonu kullanırken başı öne eğmek yerine telefonu kaldırmak,
  • Bilekleri rahat ve düz tutmaya çalışmak,
  • Mesajları mümkün olduğunca kısa tutmak ve yazma süresini 15 dk. ile sınırlandırmak gerekir.
  • Düzenli olarak yapılacak baş ve boyuna yönelik germe güçlendirme egzersizleriyle telefon kullanımının zararlı etkilerinden korunulabilir.