Çocuklarda Havuz Enfeksiyonlarına Dikkat

Çocuklarda Havuz Enfeksiyonlarına Dikkat28.07.2020

Sıcaktan bunaldığımız bugünlerde çocukların en çok keyif aldıkları etkinliklerden biri deniz ve havuzda yüzmek. Ancak havuzlar iyi temizlenmediği zaman çocuklarda bazı hastalıklara sebep olabilir. Bu hastalıkları şöyle sıralayabiliriz:

Sindirim sistemi enfeksiyonları

Havuz kaynaklı en sık görülen enfeksiyonlar şüphesiz gastrointeritlerdir. Özellikle havuz bakımlarının yetersiz yapıldığı, klor düzeyinin düşük olduğu havuzlar sindirim sistemi enfeksiyonları için zemin hazırlamaktadır. Sıklıkla viral kaynaklı olan bu enfeksiyonlar kendilerini ishal, kusma, yüksek ateş ile gösterir. Sıcak havaların da etkisi ile çocuklarda hızlı biçimde sıvı ve elektrolit bozukluklarına yol açar. Bu durum çoğu zaman kendini sınırlandıran bir tablo ortaya çıkarsa da yaz aylarında hastane başvurularının da en sık sebeplerindendir. Havuz enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonları

Üretrit, sistit, mantar enfeksiyonları özellikle kız çocuklarında uzun süre havuzda kalma ya da ıslak mayolar nedeni ortaya çıkan hastalıklardır. İdrar yaparken yanma, bel ya da kasık ağrısı, kaşıntı, akıntı, yüksek ateş şikayetleri ile başlayan bu enfeksiyonlar çoğunlukla özel ilaç tedavileri gerektirir. Korunmak için havuzdan en az saatte bir çıkmak, ıslak mayoları beklemeden değiştirmek ve çocukların sık sık çişlerini yapmaları için teşvik edilmesi yararlı olacaktır.

Dış kulak enfeksiyonları

Havuz ne kadar bakımlı olsa da pH değeri ve içerdiği kimsayallar nedeni ile dış kulakta doğal olarak bulunan koruyucu mumsu koruyucu tabakaya zarar verir. Bu tabaka zarar gördüğünde ise dış kulakta normalde bulunan bakteriler cilde ulaşarak enfeksiyonlara sebebiyet verirler. Çocuğunuzda dış kulak yolu enfeksiyonu geliştiğini kulak kepçesine dokunduğunuzda ağrı olması ile anlayabilirsiniz. Bu durum vakit kaybetmeden antibiyotikli kulak damlaları ve ağrı kesiciler ile tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

COVID-19

Yeni tip koronavirüsün havuz suların bulaşıp bulaşmayacağını tam olarak bilmiyoruz. Fakat bildiğimiz bir şey varsa o da yüzerken maske takmadığımız ve sosyal mesafe kuralların da çoğu zaman riayet etmediğimiz. Konu çocuklar olunca bu durum daha da belirginleşiyor. Koronavirüsün esasen bulaşan bir hastalık olduğunu düşünecek olursak havuz bakımları ne kadar iyi yapılırsa yapılsın bulaşın engellenemeyeceği aşikar. Bu nedenle özellikle kalabalık saatlerde havuza girmemeniz hem sizin hem de çocuğunuzun sağlığı açısından çok önemli.