Detoks Suyu Kilo Verdirir mi?

Detoks Suyu Kilo Verdirir mi?12.03.2022

Zayıflamak isteyenlerin en çok araştırdığı şeylerden biri detoks suları. Toplumda bu suların yağ akımını hızlandırdığı ve kilo verdirdiğine dair yaygın bir inanış bulunuyor. Peki, bu inanış doğru mu? Detoks suları gerçekten tek başlarına kilo verdirecek kadar etkili mi? Gelin birlikte inceleyelim.

Uzun yıllardır popülaritesini koruyan detoks sularının tek başına yağ yaktığı ve kilo verdirdiğine dair yaygın bir inanış bulunmaktadır. Özellikle hızlı ve kolayca zayıflamak isteyenler, fazla çaba gerektirmeyen bu yönteme sıkça başvurmaktadırlar. 

Detoks suyu, sularımızın içerisine koyduğumuz sebze ve meyvelerden oluşan içeceklere denilmektedir. Detoks suyu halk arasında sindirim sistemine yardımcı olmak, yağ yakımını desteklemek ve toksinlerin atılması için kullanılan bir içecek olarak tercih edilmektedir. Aslında bunu şöyle sorgulamak lazım ‘Detoks yağ yakar mı? Yoksa içtiğimiz sular mı buna sebep olur?’ Normalde detoks sularının içerisindeki sebze ve meyveler aktif bileşenlerini tam olarak suyun içeriğine gönderemediklerinden, bağışıklık veya sindirim sistemini güçlendirmek için etki edemezler. Sebze ve meyvelerin kendisinin tüketilmesi daha faydalı olacaktır. Su, başlı başına kendisi zaten metabolizmayı hızlandırmada çok güzel bir etki gösterdiği için bizim en güzel silahımız olarak değerlendirilmektedir. Çünkü canlı hücrelerimizin metabolizmasını hızlandırmak için suya ihtiyacı vardır. Bu nedenle sadece su içmemiz bize en büyük destek olacaktır. Kısacası detoks sularının yağ yakmaya veya sindirimi güçlendirmeye ekstra bir etkisi yoktur. Ancak bu sular su içmeyi artıracaksa neden tercih etmek faydalı olabilir.