Dumping Sendromu Nedir?

Dumping Sendromu Nedir?20.12.2021

Son zamanlarda gündeme gelen dumping sendromu adı verilen hastalık özellikle obezite cerrahisi olmak isteyen kişilerin akıllarında soru işareti ve endişe oluşturmaya başladı. Peki, dumping sendromu nedir? Belirtileri nelerdir? Bu srouları şöyle cevaplandırabiliriz:

Dumping sendromu, gastrik bypass ameliyatları sonrası görülen midenin hızlı boşalmasının sebep olduğu çarpıntı, terleme, halsizlik ve yorgunlukla karakterize bir sorundur. Normalde ağız yoluyla alınan besinler mideden on iki parmak bağırsağına gitmektedir. Gastrik bypass sonrası ise midedeki yiyecekler ve mide suları kontrolsüz ve hızlı bir şekilde ince bağırsağa hareket eder. Burada dikkat edilmesi gereken nokta özellikle gastrik bypass ameliyatı geçiren hastalarının beslenmelerine çok özen göstermesi, yüksek karbonhidratlı besinlerden mümkün olabildiğince uzak durmasıdır. Bu şekilde olduğu sürece kişiler bu dönemi daha kolay atlatabilmektedir. Dumping sendromunu erken dönem ve geç dönem olmak üzere iki başlıkta inceleyebiliriz. Erken dumping sendromu, hipovolemi ilişkilidir. Ameliyat sonrası hastalarda yemek yedikten hemen sonra hızlı bir şekilde yemek içeriğinin bağırsağa geçmesi ve damardan bağırsak lumenine sıvı çekmesiyle damar yatağında volümün azalması nedenlidir. Yemek yedikten 10-30 dakika sonra karın ağrısı, mide bulantısı ve kramp gibi şikayetler görülür. Genellikle erken dumping kendi kendini sınırlar ve 7 ila 12 hafta içerisinde çözülür. Geç dumping sendromu ise hipoglisemi ilişkilidir. Bağırsağa geçen mide içeriği, serum glukozunda hızlı yükselme yapar, bunu dengelemek için fazla insülin salınır ve serum glukozunun fazla düşmesine sebep olur. Dumping sendromu belirtileri çok yüksek şeker içerikli bir yemekten 1-3 saat sonra belirtiler ortaya çıkar.  Terleme, yorgunluk, baş dönmesi, çarpıntı, zihin bulanıklığı veya karışıklığı, bayılma ve titreme görülebilir. Bazı hastalarda iki dönemin belirtileri de görülebilir. Ayrıca diyet değişiklikleri bazen bu durumu düzeltmede yeterli gelmeyebilir, o sebeple önce bir diyetisyene, gerek olursa da doktora danışmakta fayda vardır.

Kendi Kendine Düzelebilen Bir Hastalıktır

Erken dumping sendromu üç ay içerisinde kendiliğinden düzelebilir. Bu süreçte diyet planlaması ile semptomplar hafifletilebilmektedir. Ancak bazen diyet değişiklikleri yeterli gelmez. Bu durumda önce ilaç tedavisine başvurulur, belirtiler kontrol altına alınmaya çalışılır. İlaç tedavisine yanıt vermeyen hastalarda ise son çare olarak cerrahi yöntemlere başvurulur. Cerrahi olarak rekonstrüktif teknikler kullanılmaktadır. Önerilecek ameliyatın türü sendroma yol açan ameliyatın türüne bağlı olarak değişir.

Dumping Sendromu Nedir?