Erken Tedavi ile Varikosele Bağlı Kısırlık Engellenebiliyor

Erken Tedavi ile Varikosele Bağlı Kısırlık Engellenebiliyor08.09.2021

Varikosel Nedir?

Varikosel, erkek kısırlığının yaygın görülen sebeplerinden biridir. Varikosel, özellikle sol testiste toplardamarların anormal şekilde genişlemesi ile ortaya çıkmaktadır. Nadiren de olsa iki tarafta da görülebilir. Toplumumuzda %15 oranında görülür.

Erkekler arasında sıklıkla karşılaşılan ancak fazla dile getirmekten çekinilen problemlerden biri de varikoseldir. Bu hastalık tedavi edilmediğinde yaşattığı ağrılar sebebiyle günlük hayatı olumsuz etkilemekte, ayrıca ilerlediği takdirde kısırlığa bile sebep olabilmektedir. 

Varikoselin en sık belirtileri arasında ağrı, özellikle damarların genişlediği bölgede ağrı, ilerleyen genişlemiş varikosellerde ısıya bağlı olarak testis boyutunun azalmasıyla birlikte, hormon düşüklüğü ve erektil disfonksiyon dediğimiz cinsel sertleşme sorunu yaşanabilir. En sık görülen etkisi ise yine bu ısı artışı ve kan damarlarının genişlemesinden dolayı, toksik maddelerin salınmasıyla birlikte görülen sperm kalitesinde azalmadır. Bu durum kısırlığa sebep olmaktadır. Erkek kısırlığının %30’u varikosele bağlı olmakla birlikte, kısırlığa sebep olan nedenlerden en düzeltilebilir olabilir olanı da varikoseldir.

Varikoselin medikal tedavisi bulunmamaktadır. Varikosel yalnızca cerrahi yöntemlerle tedavi edilen bir hastalıktır. Ancak varikosel ameliyatı için en önemli etken sperm kalitesinde bozulmadır. Eğer sperm kalitesinde bozulma olmadıysa varikosel sadece takip edilir. Varikoselin günümüzdeki altın standartı, mikrocerrahi ile yapılan varikoselektomi ameliyatıdır. Bu yöntemin en önemli avantajlarından bir tanesi erken işe dönüş, diğeri de nüksetme ihtimalinin olmasının düşük olmasıdır.