Koronavirüs Aşısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Koronavirüs Aşısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler23.01.2021

COVID-19 pandemisi 2020 yılının ilk aylarından itibaren dünyanın 1 numaralı problemi olarak kendini göstermiştir. Pandemi ile mücadelede uzun süredir beklenen aşamalardan biri de kitlesel aşılamadır.

Ülkemizde aşılama programı hali hazırda yurt dışından getirilen aşılarla başlatılmıştır. Hastalığa maruz kalma, hastalığı ağır geçirme ve bulaştırma riskleri ile hastalığın toplumsal yaşamın işleyişi üzerindeki olumsuz etkisi değerlendirilerek COVID-19 aşısı uygulanacak gruplar belirlenmiş olup bu gruplara sırasıyla uygulanacaktır. Daha önce hastalığı geçirmiş kişilerin vücudunda antikor bulunduğundan hastalığa karşı bir süre koruyuculuğu olacaktır. Bu sebeple hastalığı geçirmiş kişiler, aşı uygulanacak öncelikli gruplar arasında yer almamaktadır. Ancak hastalığın üzerinden 5, 6 ay geçtiyse tekrar aşı yaptırılabilir.

Aşı, kişinin kayıtlı bulunduğu aile hekimliği biriminde veya hastanede aşı uygulamaları için hali hazırda hizmet vermekte olan erişkin aşılama kliniklerinden/birimlerinden randevu alması durumunda yapılacaktır.

Bugüne kadar COVID-19 aşılarına yönelik gerek yürütülen klinik çalışmalarda gerekse mevcut aşı uygulamalarında ciddi yan etkilere rastlanmamıştır. Aşılama sonrasında görülen yan etkiler sıklıkla hafiftir. Bunlar; yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme, kas/eklem ağrısı, kusma, ishal, aşı uygulanan bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik gibi hafif yan etkilerdir. Ancak nadir de olsa alerjik reaksiyonların olabileceği göz ardı edilmeden aşı uygulamasından sonra bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması ve hekime yakın zamanda aşı olunduğu bilgisinin iletilmesi unutulmamalıdır.

 Aşı uygulaması yapılan her kişi, sonrasında aşıya ait tüm detaylara (elektronik aşı kartı vb.) cep telefonuna gönderilecek kısa mesajdan (SMS) ve e-Nabız hesabından erişebilecektir. 

İkinci doz aşınızın randevusu hekiminiz tarafından verilip kısa mesaj (SMS) olarak cep telefonunuza gönderilecektir. MHRS ve e-Nabız hesabınız üzerinden randevunuzu kontrol edebilir veya değiştirebilirsiniz.

Dilerseniz aşı uygulaması ve randevu bilgilerinizin olduğu elektronik aşı kartının çıktısını alıp saklayabilirsiniz.

Aşı sonrası istenmeyen etkiler elektronik ortamda kayıt altına alınacak ve titizlikle izlenerek değerlendirilecektir.