Covid İlaçları Kalbe Zarar Veriyor Mu?

Covid İlaçları Kalbe Zarar Veriyor Mu?14.12.2020

Son zamanlarda ortalıkta dolaşan iddialardan biri de koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçların kalp hastalıklarını tetikleyip, kalp krizine neden olabildiği yönünde. Bunun gibi iddialar sebebiyle de bazı hastalar ilaç kullanma konusunda tedirginlik yaşıyor ve bu durum salgınla mücadeleyi sekteye uğratıyor. Peki, koronavirüs ilaçları gerçekten kalbe zararlı mı? 

Kalp hastaları koronaya yakalandıklarında, hastalığı daha ağır geçirebiliyor. Koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçlar da çok sık görülmemekle birlikte, bazen kalp üzerinde olumsuz etkiler yapabilir. Bu ilaçlardan hidrosiklorokin, azitromisin ile beraber alındığında ritim bozukluğu yapabilmesi potansiyeline sahipti ama artık tedavi sırasında hidroksiklorokin nerdeyse hiç kullanılmıyor. Koronavirüs tedavisinde sık kullanılan faripiravir isimli ilaç ise betablökör grubu kalp ilaçlarının etkisini artırarak bazı hastalarda nabız düşmesine; astım ve KOAH’lı bazı hastalarda da nefes darlığı artışına yol açabilir. Bu sebeple tedavi döneminde hastaların aldığı betablokerların dozu azaltılması bu yan etkileri engellenebilir. Yine bu dönemde atorvastatin 80 mg gibi yüksek dozlarda alınan kolesterol hapı, diğer ilaçlar ile etkileşime girebilmekte, aynı şekilde bu süreçte geçici olarak kolesterol hapı dozu azaltıldığı takdirde etkileşim engellenmiş olur.

Pandeminin başlangıcında ACEI/ARB grubu tansiyon hapları, hastalığın gidişatını kötü etkileyebilir gibi bir endişe vardı ancak hemen sonrasında yapılan çalışmalarda bu ilaçlara devam edenler ile etmeyenler arasında olumsuzluk açısından bir fark saptanmadı. Bu sebeple tansiyon ilaçlarında kim hangi ilacı alıyorsa değişikliğe gidilmedi.