Antidepresan Nedir? Antidepresan İlaçları Kullanımı

Antidepresan Nedir? Antidepresan İlaçları Kullanımı03.08.2023

Kent hayatı, bireyselleşme, rekabet ortamı ve stresli hayatlar depresif bir ruh hali içerisine düşme olasılığını artırmaktadır. Ruh halinin düşük ve karamsar olduğu, ilgi ve zevk kaybının yaşandığı, enerji seviyesinin düştüğü, uyku ve iştah düzeninin bozulduğu ruh sağlığı durumu depresyon olarak adlandırılır. Kişi depresyondaysa günlük hayatı olumsuz etkilenir, işlevselliği azalır. Antidepresan nedir sorusu çoğunlukla bu dönemde ortaya çıkar.

Çevresel faktörler, hayatın içindeki olaylar, kişinin kendi ruh durumu veya fiziksel nedenlerle ortaya çıkabilen depresyon ciddi bir durumdur ve kendiliğinden geçmesi zordur. Bu nedenle depresyonun psikoterapi ve antidepresanlarla tedavi edilmesi gerekir.

 

Antidepresan Hangi Durumlarda Kullanılır?

Antidepresan tedavisi, bir psikiyatristin önerisi doğrultusunda hastaların yaşadığı çeşitli ruhsal sağlık sorunlarında etkili bir yol olarak tercih edilir. Obsesif kompulsif bozukluk, anksiyete, depresif durumlar, travma sonrası stres bozukluğu, sosyal fobi, uyku sorunları gibi bozukluklara sahip olan kişilerde antidepresan ilaçlarının kullanımı gerekebilir.

 

Antidepresan Ne İşe Yarar?

Depresyonun ortaya çıkmasındaki etkenlerden biri beyindeki kimyasal dengenin bozulmasıdır. Beyindeki nörotransmiterler, sinir hücreleri arasında iletişimi sağlayan ve sinir sisteminde önemli bir rol oynayan kimyasal mesajlaşma maddeleridir. Antidepresanlar ne işe yarar sorusuna nörotransmiter seviyesini düzenleyerek depresyon belirtilerini azalttığı şeklinde yanıt verilebilir. Yine de depresyon nedenleri farklılık gösterebileceğinden her antidepresanın etkisi aynı şekilde olmayabilir. Bu nedenle psikiyatri hekimi sizin için en zararsız antidepresan ilacını seçecektir.

 

Antidepresan İlaçları Nasıl Kullanılır?

Antidepresanlar kullanımı kolay ilaçlardır, her gün alınması gerekir. Doğru antidepresan seçimi için öncelikle kişi bir psikiyatri değerlendirmesine tabi tutulur. Genellikle başlangıç dozu düşüktür, giderek uygun doza artırılır. Çoğunlukla hap formunda satılan antidepresanların etkisi düzenli kullanım sonucu en geç 8 hafta içerisinde görülür. Tedavi ilerledikçe depresyon tamamen ortadan kalkabilir.

Bazen antidepresanlarla destekleyici uygulamalar birlikte kullanılabilir. Psikoterapi, bilişsel davranışçı terapi bu süreçte kişiye destek sağlayabilir. Ayrıca egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmeye başlamak, uyku düzenini sağlamak da depresyon tedavisinde faydalıdır.

 

Antidepresan Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Antidepresanlar eş dost tavsiyesiyle kullanılmamalı, bir psikiyatr önerisi sonrasında alınmalıdır. Doktor tarafından belirlenen süre boyunca düzenli olarak kullanılmalı ve aniden kesilmemelidir.

Antidepresanlar diğer bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu nedenle antidepresan kullanırken farklı bir ilaç almadan önce psikiyatra danışılmalıdır.

 

Antidepresan Yan Etkileri Nelerdir?

Toplumda antidepresan zararlarıyla ilgili bazı önyargılar bulunmaktadır. Bunlar bilimsel temele dayanmayan yanlış algılardır. Antidepresan yan etkileri günümüzde minimuma indirilmiştir. Yapılan bilimsel çalışmalarda da antidepresanların vücuda kalıcı bir zarar verdiği tespit edilememiştir.

Kişiye uygun tedavi seçimiyle birlikte dozajında alınan antidepresanlar yararlıdır. Genellikle hafif ve kısa süreli olarak görülen etkiler vücudun ilaca uyum sağlaması sonucu etkisini kaybeder.