Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Apandisit Belirtileri Nelerdir?28.08.2023

Apandisit Nedir?

Apendiks sindirim sistemimizin son kısmında yer alan, ortalama 8 cm uzunluğundaki bağırsak uzantısıdır. Kalın bağırsağın sağ alt ucunda, kesecik şeklindedir. Apendiksteki iltihaplanmaya apandisit denir. Her yaştan insanda meydana gelebilir, erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülür.

Apandisit nerede ve apandisit ne tarafta sorularına apendiksin vücudun sağ alt tarafında yer aldığı yanıtı verilebilir. Apandiksne işe yarar dendiğinde ise aslında apendiksin vücuttaki işlevinin tam olarak netleştirilmediğini söylemek yanlış olmaz. Bazı araştırmacılar, apandisin özellikle bağışıklık sisteminde bir rolü olabileceğini düşünmektedir. Apandiksin içinde bağışıklık sistemi hücrelerinin biriktiği ve enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olabileceği teorileri ortaya atılmıştır.

Apendiks girişinin tıkanması sonucu apandiks organında iltihaplanma meydana gelir. Bunun sonucunda da toplumda apandisit denen şişmeyi meydana getirir. Apandisitin mutlaka acil olarak tedavi edilmesi gerekir, apendikste bulunan iltihap kana karışırsa vücutta ciddi tehlike meydana getirebilir.

 

Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Apandisit belirtileri yaygın olarak göbek etrafında başlayan ve karın sağ alt kısmına yayılan ağrıyla karakterize edilir. Apandisit ağrısı nasıl olur sorusuna hafif bir rahatsızlıkla başladığı ve zamanla şiddetlendiği yanıtı verilebilir.  Ağrıyan bölgeye bastırmak, öksürmek veya yürümek ağrıyı daha kötüleştirebilir. Başta göbek bölgesinde başlayan ağrı zamanla vücudun sağ alt kısmına doğru yayılır. Bazen de sırt ve kasık bölgesine vurabilir.

Ağrı dışında apandisitin diğer belirtileri:

  • Yüksek ateş
  • İştah kaybı
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Kabızlık veya ishal
  • Karında hassasiyet ve şişlik
  • Ağızda kuruluk
  • Hızlı kalp atışı

 

Apandisit tanısı nasıl konur?

Hastanın apandisit tanısının konulmasında aşağıdaki bulgulardan yararlanılır:

  • Klinik bulgular (hastanın yukarıda belirtilen şikayetleri)
  • Laboratuvar tahlilleri
  • Radyolojik görüntülemeler (Ultrason ve/veya karın tomografisi)

 

Apandisit Nasıl Tedavi Edilir?

Apandisitin kesin ve tek tedavisi ameliyattır. Beraberinde hastaya antibiyotik tedavisi uygulamak da gereklidir.

Apandisit ameliyatı laparoskopik (kapalı) ya da açık ameliyat şeklinde yapılabilir. Laparoskopik ameliyatın tercih edilmesinin sebebi hastanın ameliyat sonrası işe ve gündelik hayatına dönüş süresinin daha kısa olmasıdır.  Ameliyat sonrası çıkarılan doku patolojiye gönderilir. Her iki yöntemle de sonuç apandiks organının tamamının alınmasıdır.

 

Evde Apandisit Testi Nasıl Olur?

Evde apandisit teşhisi koymak mümkün değildir. Apandisit ciddi bir tıbbi acil hastalıktır ve tanısı ve tedavisi sadece bir doktor tarafından yapılmalıdır. Özellikle göbek etrafında ve/veya karnın sağ alt kısmında olan ağrı durumunda en yakın hastanenin acil servisine başvurulmalıdır.