Bu Yöntemler Astım Ataklarını Azaltıyor

Detaylı bilgi için formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.
Doğrulama KoduDoğrulama Kodunu Yenile
Bu Yöntemler Astım Ataklarını Azaltıyor04.05.2023

Astım, toplumun önemli bir kısmını etkileyen bir hava yolu hastalığıdır. Yalnızca Türkiye’de 4 milyon astım hastasının olduğu tahmin edilmektedir. Hastalığın oluşumunda etkili olan faktörler ailede astım öyküsünün varlığı, alerjen maddelerden yoğun şekilde etkilenmek, mesleki maruziyet ve sigara içilen ortamlarda bulunulması olarak sıralanabilir. Özellikle oto boyama, fırıncılık gibi mesleklerde çalışanların bazılarında astım ortaya çıkabilir. Bu kişilerin meslekten uzaklaştığı, hafta sonu çalışmadığı günlerde şikayetlerinin gerilemesi astım için önemli bir ipucudur. Aşırı rutubetli, trafik ve sanayiden kaynaklı havası kirli bölgeler de astım açısından önemli bir sorun teşkil etmektedir. Bu nedenledir ki astım hastaları bu bölgelerden uzaklaştığında belirtiler ortadan kalkar. Hasta hava kirliliği olan şehre geri döndüğünde ise yakınmalar çok kısa sürede eski haline döner.

Astım çoğunlukla çocukluk döneminde ilk semptomlarını gösterir, genellikle de 40 yaşın altında ortaya çıkar. Alerjik astım ataklar veya semptomun hiç olmadığı dönemlerle seyreden solunum yolu hastalığıdır. En etkili tedavi alerjen temasının kesilmesidir.

Alerjik astım krizleri genellikle solunum yoluyla alınan alerjenlerden kaynaklanır. Bu hastalarda ilk tanı anında muhakkak alerji deri testleri yapılması gerekir.  Ev tozu akarları, rutubet, küf ve polenler astım semptomlarını tetikleyen en önemli alerjenlerdir. Bahar aylarında polenlerin en yoğun olduğu zaman dilimi genellikle sabahın erken saatleri olduğundan astım hastalarına bu saatlerde açık havada uzun süre bulunmak, spor yapmak ve polenlerin yoğun olduğu bu saatlerde evi havalandırmak önerilmemektedir.

 

Astım Tedavisinde İlaçların Düzenli Kullanımı Şart

Bu önlemler yeterli gelmediğinde ilaç tedavisinin uygun olabileceği hastalarda bronşları tedavi edecek ve atakları önleyecek hava spreyleri kullanılmaktadır. İnhaler kortizonla hastalık tedavi edilebilmektedir. Doğru ilaç kullanımı ve hekim takibiyle astım tam olarak kontrol altına alınabilir.

Astım tedavisinde başarılı sonuçlar elde edebilmek için ilaçların düzenli kullanılmasının önemi büyüktür. İlaçlar birden kesilirse, düzensiz kullanılırsa veya doğru dozda alınmazsa hastalık kontrol altına alınamayabilir ve şiddetli ataklar ortaya çıkabilir. Bu nedenle, astım tedavisi her zaman bir uzman hekim tarafından planlanmalı ve ilaçların kontrolü, tedavi süresince hekim hasta işbirliği ile gerçekleştirilmelidir. Günümüzde en önemli sorun astım hastalarının doktorundan habersiz ilaçlarını kesmesidir.

 

Çocuklar Hareketli Yaşam Tarzını Benimsemeli

Astım semptomlarını azaltmak için evlerde alınabilecek önlemler hastalık semptomlarını hafifletebilir: nem oranını kontrol etmek, filtreli hava temizleyiciler kullanmak ve evdeki alerjenleri azaltmak bunlardan bazılarıdır. Bunun yanı sıra solunum egzersizleri, sigara içilmeyen ortamlarda bulunmak ve stresten kaçınmak da de astım tedavisinde etkilidir.

Egzersiz sonucu çocuklarda terleme meydana gelebilir. Ebeveynler bu yüzden astım hastalığı olan çocukların koşup oynamasını kısıtlayabilir. Hareketsiz kalmak da tekrar astımın ağırlaşmasına yol açar. Bu bir kısır döngüdür. Çocukların hareketli bir yaşam tarzını küçüklükten benimsemeleri ve egzersizle uğraşırken terleseler bile uygun koşullar sağlanarak sporu bırakmamaları bu kısır döngüyü kırabilir. Bununla birlikte uygun yaş aralığında olan çocukların astım tetikleyicilerinin ne olduğunun farkına varmasını sağlamak, varsa hekim tarafından verilen ilaçlarını düzenli olarak uygulamak astım hastası çocuklara ve ailelerine iyi gelecektir.