Doğanın Mucizesi; Anne Sütü

Her sene 01 – 07 Ekim tarihleri arasında kutlanan emzirme haftasında, uzmanlar anne sütünün bebekler için hayati önem taşıdığını hatırlatarak, anne sütünün önemini vurguladı.

Bebek sütünün faydaları hakkında bilgi veren ve annelerin bebeklerini doğar doğmaz emzirmeleri gerektiğini hatırlatan Erdem Hastahanesi Çocuk Hastalıkları ve Uzmanı Dr. Aziz Korhan Yılmaz “ Anne sütü bir mucizedir. Yenidoğanın ihtiyaç duyduğu besin zenginliğine sahip olma özelliğinin yanı sıra bağışıklı sistemini destekleyerek, bebeği hastalıklara karşı bir kalkan gibi korur.

Dokuz ay 10 günlük serüvenin ardından bebeğinizi kucağınıza aldığınız anda yepyeni bir serüven başlar. Bu serüvende bebeğinizle başbaşasınızdır. Annenin bebeği emzirmesiyle anne bebek ilişkisi güçlenir. Emzirme eylemiyle annenin bebeğini benimsemesi ve bebeğin sağlıklı bir kişilik kazanması kolaylaşır. Anne sütünde bebeğiniz için gerekli besinler doğru miktar ve oranlarda mevcuttur. Anne sütüyle beslenen çocuklarda başta enfeksiyon hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın ve alerjilerin görülme sıklığı azalmakla birlikte beyin ve zeka gelişimi daha iyi olmakta. Anne sütü alan bebeklerin IQ seviyelerinin daha yüksek olduğu bilinir. Anne sütü sadece o anki değil gelecekte oluşabilecek Tip I diyabet, Tip II diyabet, obezite, Koroner kalp hastalıkları, Astım, kanser gibi hastalıklardan da korucu özelliğe sahiptir.

Anne Sütüyle Beslenmeye hastanede başlanmalıdır.

Anne sütüyle beslenme hem anne için hem de bebek için başlı başına bir öğrenme sürecidir. Anne sütünün yeterli olması için en önemli öğe annenin sütüne güvenmesidir. Sütün olması için gerekli olan bebeğin emmesi ve annenin ruhsal ve fizyolojik olarak dinlenmiş olmasıdır. Kolostrum adı verilen erken süt göğüslerde zaten mevcut olup, bebek bu sütü doğumdan hemen sonra almaya başlayabilir. Bebeklerin en azından her 2 – 3 saatte bgir veya günde 8-12 kez emzirilmeleri gerekir.  Özellikle ilk haftalarda beş saatten daha fazla uyumasına izin verilmemelidir. Bebeğinizi uyandırmak için üzerini soyabilir veya bezini değiştirebilirsiniz.” dedi.

Ne kadar süre ve sıklıkla emzirmek gerekir?

Bebeklerin emme sıklığına özen gösterilmesini vurgulayan Dr Korhan Yılmaz, “Anne sütü çabuk sindirilir ve bebeklerin mide kapasitesi küçüktür. 2 günlük olduğunda günde 8 – 10 kez emer.  Bebekler ağızlarıyla aranarak ve hareketlerini arttırarak gösterirler. Eğer bebek bir iki emme hareketinden sonra yutkunuyorsa süt alıyor demektir. Emmesini bitirene kadar göğsünüzde kalmalıdır. Bebekler 5 günlükten itibaren bir göğüste 15 dk kalır.
 
Anne sütünün yapımı bebeğin bebeğin doğru teknik ve sık aralıklarla emzirilmesi sonucu artar. Göğüs ucunuzu bebeğin alt dudağına değdirerek ağzını açması, ağzını açar açmaz ise ağzını göğsüne yaklaştırarak tüm areolayı kavramasını sağlayın.  Süt arealola arkasında depolandığından bebeğin ağzı,  göğsün koyu renkli kısmını kavramalıdır. Sadece meme ucunu alırsa süt gelmeyebilir ve göğüs ucu çatlakları oluşarak emzirme kalitesi bozulabilir. Sabırlı olmak gerekir. Tam yakalanma sağlanması için birçok kez denemeniz gerekebilir.” Dedi.

Emziren daha hızlı zayıflar.

Emzirmenin faydalarından da bahseden  Uzm. Dr. Korhan Yılmaz, “Emzirmek anne için ekstra enerji kaybı demektir. Emziren anne eski kilosuna daha çabuk döner.

Emzirme meme ve yumurtalık kanseri ile menopoz sonrası osteoporoz ve kalça kırığı riskini azaltır.

Emzirme, annenin ve ailenin yaşamını daha kolay hale getirir, daha az zaman harcanır ve daha az maliyetlidir.

Emziren kadınların çalıştığı iş yerlerinde verimlilik artar. Emziren kadınlar bebekleri sık hasta olmadıkları için iş yerlerinden de daha az ayrılırlar.
Emzirme çevreyi de korur. Çünkü emzirme doğada atık olarak kalabilecek daha az plastik malzeme kullanımı demektir.” dedi.

İlk 6 ay süresince bebeğe su verilmemeli

Bebeklere ilk ay ay içerisinde su verilmemesini tavsiye eden Uzm. Dr. Korhan Yılmaz, İlk 6 ay anne sütü ile beslenen çocuklar çölde bile olsa su vermeye gerek olmadığını, bebeğe 6 aydan önce su verilirse, bu su bebeğin bebeğin alacağı anne sütü yerine geçeceğine ve daha az emmesine neden olarak en önemliside enfeksiyon kaynağı olarak bebeğin daha fazla hastalanmasına neden olacağını belirtti.

01.10.2010