Doğru Teşhis Diyaliz Makinası’ndan kurtardı...

Altı aydır diyaliz makinasına bağlı olarak hayatını sürdüren Nefise Bozkurt isimli 76 yaşındaki hastanın diyaliz tedavisi sonrası fenalaşması, diyaliz makinasından ömür boyu kurtulmasını sağladı.

Kronik Böbrek hastası Nefise Bozkurt  evinde fenalaşınca Çamlıca Erdem Hastahanesi  Acil Servisine getirildi.  Çamlıca Erdem Hastahanesi Genel Cerrahi Uzmanı Ömer Avlanmış tarafından ameliyata alınan hasta, geçirdiği başarılı ameliyatın ardından uygulanan ilaç tedavisiyle sağlığına tekrar kavuştu.  Ameliyat hakkında bilgi veren Doktor Ömer Avlanmış; ‘altı aydır kronik böbrek yetmezliği nedeniyle diyaliz makinasına bağlı olarak hayatını sürdüren hastaya haftada üç gün hemodiyaliz tedavisi yapılmaktaydı. Diyaliz tedavisi sonrası evinde fenalaşan hastamız hastanemizin acil servisine getirildi. Yapılan muayene, kan ve görüntüleme tetkikleri sonucu  barsaklara giden damarlarının tıkanık olduğu anlamında olan ''Mezenter İskemi'' hastalığı tanısıyla acil olarak operasyona alındı. Ameliyatta yaklaşık 100 cm’lik barsak bölümünde barsağı besleyen damarda tıkanma olması sonucu kangren tespit edildi ve kangren olmuş barsak çıkarılıp, geriye kalan barsak uçları eklendi.  Başarılı bir ameliyatın ardından hastanemiz yoğun bakım ünitesinde  uyguladığımız kan durultucu ilaç tedavisiyle birlikte böbrekler hızlı bir iyileşme sürecine girdi. Şu anda sağlığına kavuşan hasta  bundan sonraki hayatını diyaliz makinasından bağımsız sürdürecek.’  dedi.

Diyaliz makinasına bağımlı olarak yaşamaktan kurtulan hastanın yaşamsal faaliyetlerini tam olarak yerine getiremediğini, istediği her türlü gıdayı tüketemediğini  ve fiziksel anlamda istediği gibi hareket edemediğini belirten Avlanmış, artık hastamız istediği gibi hareket edebilecek diyerek hastasının bundan sonraki sağlık durumu hakkında bilgi verdi.
01.03.2010