İlkbahar alerjilerinden gözlerinizi koruyun !

İlkbahar alerjilerinden gözlerinizi koruyun !28.03.2013

İlkbaharın gelmesiyle birlikte havalar yavaş yavaş ısınmaya başladı.

Soğuk kış mevsiminden çıkan vücudumuz, her ne kadar  ilkbahar güneşine ve çiçek polenlerine alışmaya çalışsa da, çoğumuzun vücudu mevsimsel olarak aşırı alerjik reaksiyon gösterebiliyor. Özellikle de gözlerimizin reaksiyon göstermesi halinde; bütün bir mevsimi  şişmiş, kızarmış, sürekli akan göz problemiyle geçirebiliyoruz. Uzmanlar bahar aylarında ortaya çıkan göz hassasiyetinin, ilerde daha büyük ve kalıcı göz problemlerine yol açmaması için ertelenmemesi ve zaman geçirmeden bir göz doktoruna başvurulması gerektiği konusunda uyarıyor.

İlkbahar da göz de oluşan alerjiler hakkıda bilgi veren Çakmak Erdem Hastahanesi  Göz Doktoru Op. Dr. Mehmet Karataş, “İlkbahar özellikle de mevsimsel allerjik konjoktivite de artış görülür. Saman nezlesi de denilen mevsimsel allerjik konjonktivit; gözün dış zarı ile temas eden allerjenler ve özellikle polenlerin yol açtığı tip 1 aşırı duyarlılık reaksiyonudur. Özellikle ilkbahar da ve sonbahar da ortaya çıkar. Allerjik konjoktiviteye sıklıkla burun iltihabıda eşlik eder. Hastaların kendilerinde veya ailelerinde astım, egzema gibi alerjik hastalıklar mevcuttur.

Hastalıkta ani başlayan kaşıntı, yanma hissi, kapaklarda hafif ödem ve  gözün dış zarında sıvı birikmesi, kanlanma ve sulanma şikayetleri olur. Üst kapak dış zarında yaygın meme ucuna benzer  oluşumlar görülebilir.

Genellikle tek gözde başlayan bu belirtiler temas ve kaşınma yoluyla diğer göze de bulaşabilir.  Bu sebeple hasta da bu belirtiler ortaya çıktığında, vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmalıdır. Hastaların tedavisinde soğuk kompress, topikal nonsteroid antienflumatuarlar ve gerekirse topikal steroidler kullanılabilir. Bahar ve yaz aylarında ayrıca güneşin etkisiyle göz damarlarında kalınlaşma görülebilir. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için UV(Ultra Viyole) kaplamalı koruyucu güneş gözlükleri kullanılmalıdır.” dedi.