Lazerle Hemoroid Tedavisi

Detaylı bilgi için formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.
Doğrulama KoduDoğrulama Kodunu Yenile
Lazerle Hemoroid Tedavisi03.04.2023

Lazerle Hemoroid Tedavisi Nedir?

Toplumumuzda sıklıkla görülen hemoroid, makat bölgesindeki damarların genişleyip büyümesiyle ortaya çıkan ve hastaların yaşam konforunu son derece azaltan bir sağlık problemidir. Halk arasında basur olarak da bilinen hemoroid, anal kanalın üst kısmında genişleyen damar yumakları olarak da tanımlanır. Hastaların utandıkları ve çekindikleri için sağlık kuruluşlarına başvuramaması, hastalığın ilerlemesine ve erken teşhis edilememesine neden olur. Ameliyatsız hemoroid tedavisi son yıllarda artış gösteren tedavi yöntemleri arasındadır.

Hemoroidin oluşma nedenleri arasında;

  • Bağırsak alışkanlıklarının değişmesi (ishal ve kabızlık),
  • Uzun süreli oturma,
  • Hamilelik ve doğum,
  • Hareketsiz yaşam ve aşırı kilo,
  • Genetik yatkınlık,
  • At veya bisiklete binme gibi aktiviteler sıralanabilir.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid tedavisi ve belirtileri, rahatsızlığın evresine göre değişkenlik gösterir. 

1. evre hemoroid: En önemli belirti kanamadır. Damarlar genişlemiş fakat makat dışına çıkmamıştır, anal kanaldan dışarı bir sarkma görülmez. Bu evredeki hemoroidler, teşhis için uygulanan rektoskopi işlemi esnasında saptanır.

2. evre hemoroid: Ikınma ve dışkılama sırasında damarlar makat dışına sarkar, sonrasında kendiliğinden içeri girer. Bu evrede kaşıntı da görülebilir.

3. evre hemoroid: Kendiliğinden veya ıkınma sırasında makatın dışına sarkan hemoroid, ancak el ile itilerek içeri girebilir.

4. evre hemoroid: Ağrının yanı sıra muayene ile içeri gönderilemeyen şişlikler oluşmuş olur.

Lazerle Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ağrısız bir operasyon süreci için uygun anestezi yöntemi seçildikten sonra kontrollü lazer uygulaması ile hemoroid pakesinin içindeki damarlar yakılarak sertleştirilir. Bu bölgeye kan akışı olmadığından pake küçülerek hemoroid tedavi edilmiş olur. Kesi yapılmadığından iyileşme süresi ile yüz güldüren sonuçlar elde edilir. Son derece konforlu bir yöntemdir.

Gelişen teknoloji ve kullanılan yeni ekipmanlar sayesinde lazerle hemoroid tedavisi yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir.

Lazer Hemoroid Ameliyatlarında İyileşme Süresi Kaç Gündür?

Lazerle hemoroid tedavisi sonrasında işlem yapılan hemoroidin büyüklüğüne, hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna göre iyileşme süresi değişebilir. Ancak genel olarak lazerle yapılan işlemler hastalara diğer hemoroid tedavisi yöntemlerine kıyasla daha hızlı ve konforlu bir iyileşme süreci sunar. İşlemden sonra hasta birkaç saat gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edilebilir.

Tedaviden sonraki ilk birkaç günde hafif kanama, ağrı, şişme ve gaz birikimi görülebilir. Ancak, bu semptomlar genellikle 3-4 gün içinde azalır. Hastanın ameliyattan sonra 20 gün boyunca oturma banyosu yapması tavsiye edilir. Oturma banyosu için bir leğen veya küvet sıcak suyla doldurulur ve içerisine oturulur. Bu işlem bölgenin iyileşmesini hızlandırır.

Lazerle Hemoroid Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Lazerle hemoroid tedavisi uygun evrede uygun hastaya uygulanırsa, hastanın şikayetlerinin ağrısız bir biçimde ortadan kalkmasını sağlayan son derece konforlu bir yöntemdir.

Kesi yok: Diğer cerrahi yöntemlerden farklı olarak işlem sırasında kesi yapılmaz, hemoroid pakesinin içindeki damarlar lazer ışını ile dokular tahrip edilmeden yakılır.

Daha az ağrı: Operasyon kesi olmadan yapıldığı için işlem sonrası ağrı ve rahatsızlık hissi daha azdır.

Daha hızlı iyileşme: İşlem sonrası hastalar genellikle aynı gün eve gönderilir ve birkaç gün içinde günlük yaşantılarına dönebilirler.

Daha az kanama riski: Lazer ışığı dokuları sertleştirir ve kanamayı önler. Bu nedenle kanama riski daha azdır.

Daha yüksek başarı oranı: Lazerle hemoroid tedavisi etkili bir uygulamadır ve hastaya yüksek bir başarı oranı sunar. Bu yöntemde hemoroidlerin tekrarlama riski daha azdır.

Dolayısıyla lazerle hemoroid tedavisi, diğer tedavi yöntemlerinden başarılı sonuç alınamadığında veya kesisiz olması nedeniyle hastalar için doğru bir tercih olabilir.

 

Lazerle hemoroid tedavisi fiyatları hastalığın seyrine ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak değişmekte olup detaylarla ilgili olarak 0850 222 04 94 numaralı hattımızdan bilgi alabilirsiniz.