Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürüğe Ne İyi Gelir?31.08.2023

Öksürük Neden Olur?

Öksürük, solunum yolu tahriş edildiğinde veya enfekte olduğunda ortaya çıkan bir refleks tepkidir. Günlük yaşantıda sıklıkla meydana gelebilir, sürekli olduğunda rahatsız edicidir. Birçok farklı nedenle oluşabilir, vücudun solunum yolunu temizlemesini ve mikroplardan korumasını sağlar.

Bronşit, nezle, grip, soğuk algınlığı, zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonları en sık rastlanan öksürük nedenleridir. Ayrıca yaz aylarında klima kullanımı solunum yolunu tahriş ederek öksürüğe neden olabilir. Bahar aylarında artış gösteren polen, ev tozu akarı, küf gibi alerjenlere maruz kalmak da öksürüğe yol açar. Daha ileri seviyede kronik bir solunum yolu hastalığı olan astım, solunum yollarının tahriş olmasına neden olabilir. Bu da öksürük, nefes darlığı ve hırıltılı solunum meydana getirir.

Bunların dışında aktif veya pasif olarak sigara dumanına maruz kalmak, akciğerde sıvı birikmesi, reflü, uzun süreli kullanılan bazı ilaçlar, kronik kulak problemleri de öksürük nedenleri arasındadır. Bu noktada öksürüğün nedenini belirlemek için altta yatan sorunun teşhis edilmesi önemlidir. Sürekli veya şiddetli öksürüğünüz varsa bir hekime danışmanız önerilir. Öksürük sadece bir semptomdur, asıl nedenin tanı ve tedavisi bu anlamda önemlidir. Peki öksürüğe ne iyi gelir?

 

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürüğe iyi gelebilecek yöntemler asıl nedene bağlı olarak değişiklik gösterir. Öksürük ne iyi gelir sorusu hayat kalitesini etkileyen, gün boyunca veya geceleri kişiye rahatsızlık veren öksürüğün giderilmesi için merak edilmektedir. Öksürüğe ne iyi gelir evde sorusuna cevaben, genel olarak hafif öksürükler için uygulanabilecek bazı yöntemler şunlardır:           

  • Bol bol su tüketmek mukusun incelmesine ve daha kolay atılmasına yardımcı olur.
  • Sıcak su buharıyla nefes alıp vermek solunum yollarını yumuşatarak rahatlatır. Buharın içine nane yağı gibi uçucu yağlar eklemek de faydalı olabilir.
  • Ilık ve tuzlu suyla gargara yapmak boğazın tahrişini azaltır ve mukusların gevşemesini sağlar.
  • Reflüye neden olan gıdaları tüketmekten kaçınmak mide içeriğinin yemek borusundan yukarı çıkmasını engelleyerek boğaz tahrişini azaltacaktır.

 

Öksürüğü Ne Keser?

Medikal tedavi için başvurmadan önce veya bu tedavilere ek olarak öksürüğü hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı doğal içecekler şöyle sıralanabilir:

  • Zencefil anti-enflamatuar özelliğe sahiptir. Taze rendelenmiş zencefili sıcak suya ekleyip demleyerek veya hazır zencefil çayı kullanarak tüketebilirsiniz.
  • Balın doğal öksürük kesici özelliği nedeniyle ılıtılmış suya bal ve limon ekleyerek içmek boğaz ağrısını ve öksürüğü yatıştırır.
  • Ilık suya biraz elma sirkesi eklemek boğazı rahatlatarak öksürüğü hafifletir. Bu karışımı seyreltilmiş olarak tüketmek önemlidir.
  • Bitki çayları rahatlatıcı etkisiyle öksürüğü azaltabilir. Aşırıya kaçmamak kaydıyla papatya, nane, kekik, zerdeçal gibi bitki çayları bu dönemde tüketilebilir.

 

Kuru Öksürük Neden Olur?

Kuru öksürük, balgam veya mukus çıkmadan gerçekleşen, boğazı tahriş eden bir öksürük türüdür. Genellikle geçicidir ve önemli bir sorun teşkil etmez. Ancak uzun süredir devam ediyorsa bir hekim önerisi almak mantıklı olacaktır.

Kuru öksürüğün nedenleri arasında solunum yolu enfeksiyonları, alerjiler, sigara dumanı, astım, bazı ilaçlar gibi faktörler yer alır. Kişinin hayat kalitesini olumsuz etkilediğinden kuru öksürük ne iyi gelir sorusu sıklıkla aratılmaktadır.

 

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

En önemli nokta boğazı sürekli nemli tutmaya çalışmaktır. Ilık su, bitki çayı veya sıcak içecekler tüketmek öksürüğe neden olan bölgeyi nemli ve sıcak tutarak kuru öksürüğün azalmasını ve beraberinde gelen ağrının giderilmesini sağlar.

 

Derin Nefes Alınca Öksürük Neden Olur?

Derin nefes alındığında öksürük tetiklenebilen bir durumdur. Genellikle bronşlardaki astım, akciğer enfeksiyonları, bronşit gibi hastalıklar nedeniyle yaşanır. Solunum yollarında yaşanan iltihaplanmaların etkisiyle ortaya çıkan bu durum, alınacak bazı önlemlerle hafifletilebilir. Peki derin nefes alınca oluşan öksürük için ne iyi gelir?

Bol sıvı tüketimi, nemli ortamlar, rahatlatıcı bitki çayları, gerekirse bir hekime başvurarak akciğer filmi çektirmek nefes alınca yaşanan öksürüğün tanı ve tedavisinde etkili olur.

Bununla birlikte en merak edilenlerden bir diğeri balgamlı öksürüğe ne iyi gelir sorusudur. Balgam solunum yollarını korumak ve temizlemek amacıyla üretilen bir salgıdır. Ancak bazı durumlarda balgam normalden daha fazla üretilebilir veya kalınlaşabilir, bu da öksürüğe neden olur. Balgamlı öksürüğün yaygın nedenleri arasında grip ve sinüzit gibi solunum yolu enfeksiyonları, bronşit ve zatürre gibi akciğer iltihapları, alerjik reaksiyonlar, sigara kullanımı yer alır. Balgamlı öksürük vücudun balgamın solunum yollarını tıkamasını veya tahriş etmesini önlemek amacıyla oluşturduğu doğal bir savunma mekanizmasıdır.

Bol sıvı tüketmek, boğaz gargaraları kullanmak, bulunulan ortamı sürekli nemli tutmak, bal ve karabiberi karıştırıp yemek, meyan kökü ve kekik gibi bitki çaylarını tüketmek balgamlı öksürüğe iyi gelebilecek yöntemlerdendir.