ESWT Nedir? Sorularla ESWT (Şok Dalga) Tedavisi

Detaylı bilgi için formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.
Doğrulama KoduDoğrulama Kodunu Yenile
ESWT Nedir? Sorularla ESWT (Şok Dalga) Tedavisi01.07.2020

ESWT Nedir?

ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy) vücudun dışında oluşturulan yüksek frekanslı ve basınçlı ses dalgalarının, çelik başlı bir aplikatör vasıtasıyla hastalıklı bölgeye uygulanmasıdır. Şok dalgaları önceleri böbrek taşlarını kırmak için kullanılmış, sonradan daha düşük dozda kas-iskelet sisteminin kronik ağrılı durumlarının tedavisinde etkin olduğu saptanmıştır. ESWT Tedavisi


ESWT’nin etki mekanizması nedir?

ESWT uygulanan bölgede yangı (inflamasyon) neden olup, kan akışını hızlandırarak, vücudun kendini onarma mekanizmalarını uyarır ve kronik kas-tendon hastalıklarında iyileştirici etkiye sahiptir.


ESWT hangi durumlarda kullanılır?

Büyük eklemler çevresindeki kasların kirişlerinin (tendon) ve bağların yapışma bölgelerinde sıkça kullanılan ESWT en çok şu durumlarda kullanılır:

  • Omuz eklemi: Rotator kılıf hastalıkları, kalsifiye tendinitler (tendon içinde kalsiyum birikmesi)
  • Dirsek eklemi: Tenisçi dirseği, golfçü dirseği
  • Kalça ve diz: Tendinitler (patellar tendinit, kronik trokanterik bursit)
  • Ayak bölgesi: Aşil tendiniti, plantar fasciitis, epin calcanei (topuk dikeni)


ESWT uygulamasının yan etkisi var mıdır?

ESWT dünyada son yıllarda yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Kas-iskelet sistemine yönelik herhangi bir yan etkisi gösterilmemiştir. Bunun yanında uygulama sonrası hafif-orta derecede ağrı, kızarma, morarma veya sızlama gibi kısa süreli etkileri olabilir.


ESWT uygulamasının süresi ve sıklığı nasıl olmalıdır?

Uygulama haftada 1 kez olmak üzere toplam 3-5 seanstır. Atım sayısı, hastalığın şekline göre belirlenir. Kişiye özel değerlendirme yapılarak tedavinin dozu ve süresine karar verilir.

 

ESWT kimlere uygulanamaz?

ESWT tedavisinin uygulanmasının sakıncalı olduğu kişileri şöyle sıralayabiliriz; hamileler, kanserli hastalar ve kalp pili bulunanlar, açık yarası olan, iltihabi durumu olan, damar tıkanıklığı olan hastalar. Baş,boyun ve sinirlere yakın bölgelere de ESWT tedavisi kesinlikle uygulanmaz. Ayrıca tedavinin uygulanacağı bölgede metal bir protez varsa direkt üzerine uygulanmamaktadır.

 

ESWT tedavisinin avantajları nelerdir?

Bu işlem için anestezi ve ön hazırlık yapmaya gerek yoktur. İlaçsız tedavi imkânı ile hızlıca sonuç elde edilmekte ve başarılı sonuçlar sayesinde hastaların hayat kalitesinde artış gözlenmektedir.

 

ESWT tedavisi ne zaman sonuç verir?

Tedavinin etkisi her seanstan sonra aşamalı olarak artacaktır. Çoğunlukla hastalar ikinci seanstan sonra etkilerin çok daha kolay şekilde hissedildiğini söylemektedirler.

Genellikle seanslar tamamlandıktan sonra üçüncü aydan itibaren ise ağrılar ciddi oranda azalmakta ve kaybolmaktadır. Ancak her hastanın kas yapısı ve cilt hassasiyeti farklı olduğundan ESWT tedavisinin etki süresi de değişkenlik gösterebilir.

ESWT tedavisi fiyatı ve daha fazla bilgi için 0850 222 04 94 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.