Stresi Azaltmaya Yardımcı Besinler

Stresi Azaltmaya Yardımcı Besinler24.08.2021

Çevremizde strese sebep olan birçok faktör var. Özellikle şu an içinde bulunduğumuz pandemi koşulları da bunlardan biri. Aslında tüketeceğimiz doğru besinlerle stres seviyemizi kontrol edebileceğimizi biliyor muydunuz? İşte stresi azaltmaya yardımcı besinler...

Afetler, yangınlar ve pandemi koşullarının yarattığı etkiler gibi çevremizde strese sebep olan bir sürü faktörler var. Bunlarla başa çıkmak kimi zaman yorucu olabilir ve kaçış olarak bazı yiyeceklere yönelebiliriz. Bu yiyecekler genellikle stres azaltan yani "comfort food" denilen olumlu duyguları artırdığına inandığımız, kültüre göre farklılık gösterebilen, fakat genellikle yüksek şeker ve yağ içeren besinlerdir. Stresli ve mutsuz anlarımızda akla ilk gelen çikolata, cips gibi yüksek şeker ve yağ içeren besinler başlangıçta mutluluk hormonlarından serotonini salgılatıp daha mutlu hissetmemizi sağlıyor gibi gözükse de, devam eden süreçte stresin artmasına neden oluyor. Çünkü kan şekerindeki dalgalanmalarla birlikte ruh hali etkileniyor, dolayısıyla yüksek oranda karbonhidrat içeren bu yiyecekler strese olan yanıtı kötüleştirebiliyor.

Elbette duygularımıza olumlu anlamda etki ederek stresi azaltmaya yardımcı olacak bazı besinler de var. Yapılan araştırmalarda karbonhidratların, mutluluk hormonlarından olan serotonin salgılanmasına yardımcı olduğu ve ruh halini iyileştirerek stresin azalmasında etkili olduğu gösterilmiştir.  Fakat karbonhidrat denilince hazır paketli gıdalar ve rafine karbonhidratlardan ziyade tam buğday unlu ürünler, bulgur, kinoa gibi sağlıklı karbonhidrat kaynakları aklımıza gelmeli.

Kuruyemişler birçok sağlıklı yağ asidi içerir. Ceviz ve bademin içeriğindeki omega-3’ün de stresi azalttığı biliniyor.

Balık omega 3 bakımından çok zengin bu sayede kalp ve damar hastalıklarından korunmak ve stresi azaltan besinler arasında.

Serotonin ve endorfin seviyelerini artırarak stresi azaltmaya yardımcı olan bitter çikolata magnezyum ve potasyumdan da oldukça zengin. Yine potasyum kaynaklarından olan muz da serotonini arttırarak stresin azaltılmasını sağlıyor.

Narenciye grubu meyveler, yaban mersini ve yeşilbiber gibi C vitamini içeren besinler bağışıklık sistemini desteklediği bilinirken stresi de azaltmaya yardımcıdır. Bununla birlikte glisemik indeksi yüksek karbonhidratlar, paketli yiyecekler, rafine şeker, alkol ve sigara stresi yenmek için uzak durmamız gerekenler arasındadır.

Kısacası sağlıkı beslenme ve egzersiz stres kaynaklı sorunlarla baş etmeye yardımcıdır.