Videonistagmografi ile Baş Dönmenizin Sebebini Bulun

Videonistagmografi ile Baş Dönmenizin Sebebini Bulun29.01.2021

VNG Testi

Videonistagmografi (VNG), nistagmus adı verilen istemsiz göz hareketlerini ölçmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde yüksek teknoloji ürünü olan video görüntülerini işleyen aygıtlar ile göz hareketleri bilgisayara kaydedilir, analiz edilir ve özellikleri ayrıntılarıyla rapor edilir. Daha önceki sistemlere kıyasla istemsiz göz hareketlerini çok daha hassas, eksiksiz ve doğru olarak ölçer, hastaya hiç zarar vermez. Nistagmus, baş dönmesi, denge bozukluğu olan hastaların tanısında önemli olan özel bir istemsiz göz hareketidir. Videonistagmografi, baş dönmesi ve denge bozukluklarının teşhisi için uyarılan veya kendiliğinden olan spontan nistagmusları ölçen test işlemleri topluluğudur.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı, test işlemleri tamamlandıktan sonra baş dönmesi ve denge bozukluklarının sebebinin iç kulakta mı yoksa beyinde mi olduğunu, hastanın tıbbi öyküsü, fizik muayanesi, VNG ve diğer test sonuçlarıyla birlikte değerlendirilerek ortaya koyar ve uygun tedaviyi düzenler. Bir videonistagmografi testinde seçilen ve birbirini izleyen farklı bölümler uygulanır. Videonistagmografi hekimin baş dönmesi ve denge bozukluklarına sebep olan hastlıkları birbirinden ayırt etmesine ve doğru tanı koymasına çok önemli katkılar sağlar. VNG testi 1 saat sürmektedir ve aynı gün içerisinde sonuç raporu hazırlanmaktadır.

Vestibüler Nöronit ve Pozisyonal Vertigo, vestibüler (denge) sistemin en sık rastlanan iki ayrı hastalığıdır ve aşırı bir baş dönmesi yakınması üretilmesine sebep olurlar. Vestibüler Nöronit ve Pozisyonal Vertigo, işitmeyi etkilemez.