Yılbaşında Beslenme Önerileri

Yılbaşında Beslenme Önerileri27.12.2020

Yılbaşına gireceğimiz günün sabahında kaliteli protein içeren, tok tutucu, dengeli bir kahvaltı yaparak güne başlayın. Öğün atlamadan güne devam edin. Öğle yemeğini bol sebzeli bir öğün olarak planlayabilirsiniz. Öğün atlama durumunda metabolizmanız yavaşlayacak ve uzun süreli açlık sonucunda akşam yemeğinde miktar kontrolü yapmanız zorlaşacaktır. Gün içinde hareketinizi arttırmayı da ihmal etmeyin. Günlük içmeniz gereken su miktarını tüketin ve bitki çayları ile destekleyin.

Yılbaşı yemeğinde ise öncelikle ızgara ya da zeytinyağlı sebze veya çorba ile başlayın, sindirim sistemi bakımından daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Ana yemek olarak az yağlı ve sossuz et yemekleri tercih edin. Et grubunun yanında sebze ve çiğ salata eklemeniz iyi bir tercih olacaktır. Etleri ızgara-haşlama-fırın şeklinde pişirmek sindirim sisteminizi zorlamayacaktır. Sevdiğiniz yemeklerin tadına ufak ufak bakmanızda bir sakınca yoktur.

Yılbaşı akşamında sürekli sıvı tüketimi olduğundan su tüketimi yetersiz kalabilir. Yemekten 30 dk önce ve sonrasında su tüketimini unutmayın. Gece boyu atıştırmaya devam ederken taze sebze, meyve ve kuruyemiş tercih edebilirsiniz. Kuruyemişler hacmi az ancak kalorisi yüksek besinlerdir, kendinize ufak bir kase seçerek porsiyon kontrolü yapabilirsiniz.

Yılbaşı sabahında ise çok yedim düşüncesiyle kendinizi aşırı kısıtlamaya gitmeyin. Dengeli bir kahvaltıyla gün başlayın. Ev içindeki hareketinizi artırın. Bol su ve sıvı tüketimini ihmal etmeyin. Bu süreçte bitki çayları ve maden sularından destek alabilirsiniz.

Mutlu seneler..