Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı

Uygulamalar hakkında detaylı olarak bilgilendirilmek için formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.
Doğrulama KoduDoğrulama Kodunu Yenile

Ağız ve Diş Sağlığı Kliniğimiz; uzman kadrosu ve sahip olduğu ileri teknoloji ile sizlere titiz, güvenli ve kaliteli bir hizmet sunmaktadır. Kliniğimizde hem çocuklara hem yetişkinlere özel hizmetimiz bulunmaktadır.

Ağız ve diş sağlığının korunması insan hayatının her döneminde büyük önem arz etmektedir. Ağız ve diş sağlığı problemlerinin yaratabileceği sağlık komplikasyonları ve meydana getirdiği estetik sorunlar kişinin hayatında hem fiziksel hem ruhsal sıkıntılar yaratmaktadır. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı alanında yaşanan olumsuz durumlarda sağlık kurumlarına ve tecrübe sahibi profesyonel diş hekimlerine güvenmek gerekmektedir.

Ağız ve Diş Sağlığı alanında deneyimli uzman kadromuz ile hizmet vermekte olduğumuz Ağız ve Diş Sağlığı bölümleri:


Koruyucu Diş Hekimliği Uygulamaları

Uzun yıllar hijyenik bakım sağlanmaması ve gerekli koruyucu önlemlerin alınmaması durumunda ağız ve diş sağlığı bozulabilmektedir. Koruyucu diş hekimliği uygulaması ile ağız ve diş sağlığının henüz bozulmadığı evrede gerekli önlemler alınarak kişinin yaşayabileceği olası çürük ve diğer sorunların önüne geçilmektedir. Koruyucu diş hekimliği özellikle çocukluk ve gençlik döneminde oldukça etkilidir. Genellikle bu yaşlarda uygulanan prosedür, kişinin ileriki yaşlarda yaşayacağı diş problemlerinin önüne geçerek, ağız sağlığını korumaktadır.

Periodontoloji

Diş eti hastalıklarının tanı ve tedavilerini içeren diş hekimliği dalına ‌periodontoloji denir. Ağız sağlığı dendiğinde akla ilk olarak dişler gelir ama diş etleri de en az dişler kadar önemlidir. Diş eti sağlığının bozulması durumunda genelde diş eti kanaması durumu yaşansa da, diş kaybına kadar varan çok ciddi problemler de meydana gelmektedir. Diş taşı temizliği, diş kökü yüzey temizliği, diş eti çekilmesi gibi tedaviler, periodontoloji alanın uzmanlığındandır. İmplant çevresinde meydana gelen diş eti dokularının hastalıkları, diş eti kanamaları, diş hassasiyeti ve ağız kokusu problemlerinin tedavisi de periodontoloji bölümünde yapılır.

Pedodonti 

Diş ve ağız sağlığında çocuk hastalar ile ilgilenen uzmanlık alanına pedodonti denmektedir. Diş hekimliğinde çocuk tedavilerinin yeri çok önemlidir. İleriki yaşlarda yaşanacak olası problemlerin önüne geçilmesi ve gerekli önlemlerin alınması durumunda pedodonti bölümü büyük önem taşır. Erken yaşlarda yaşanan diş problemleri, çocuğun ağız sağlığının bozulmasının yanında beslenme anlamında da olumsuzluk yaratacağından, kişinin gelişimine negatif bir etki bırakabilir. Bunun yanı sıra çocukluk döneminde yaşanan diş hekimi korkusu, yetişkin yaşlarına dek bir fobi olarak varlığını sürdürebilir. Çocukluk döneminde, alanında uzman diş hekimlerinin desteği ile bu korkunun ortadan kalkması sağlanabilir. Ağız ve diş sağlığı kontrolüne çocuk yaşta başlanması çok önemlidir. Ağız ve diş gelişimi takibi, süt dişi çürük tedavisi, erken dönem diş kaybı durumunda uygulanması gereken prosedürlerin tümü pedodonti uzmanlık alanına girmektedir. 15 yaşına kadarki çocuk hastaların tedavilerinin yanı sıra, koruyucu diş hekimim uygulamaları da bu alana girmektedir. Dişsiz dönem, süt dişlerinin çıkmaya başladığı dönem, dişlerin döküldüğü ve yerine yeni dişlerin geldiği karışık dönem de dahil olmak üzere uzun bir süreci kapsamaktadır. Çocukların ağız ve diş sağlığının korunması, psikolojilerinin olumsuz olarak etkilenmemesi için uzman pedodontislere danışmak büyük önem taşır.

Ağız ve Çene Cerrahisi

Ağız ve çene cerrahisi, dişler ve ağız dokularının yanında çene kemikleri ve eklemlerinin de dahil olduğu cerrahi girişimler ile ilgilenen cerrahi bir bilim dalıdır. Gömülü diş operasyonu, çene kemiğinde oluşan kist ve lezyon tedavisi, implant tedavisi, çene kemiği kaybında uygulanan tedaviler, çene kırığı tedavisi gibi tüm işlemler ağız ve çene cerrahisi alanın uzmanlığındadır ve lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

‌İmplantoloji 

Diş eksiklerin giderilmesi için uygulanan tedavi yöntemidir. Diş eksikliği, önceden yalnızca protez ile giderilebilirken günümüz teknolojisi ile daha kalıcı çözümler sunulabilmektedir. İmplant tedavisinde, protez uygulamasının aksine sağlam dişlerin zarar görmesi gibi durumlar yaşanmamaktadır. İmplantoloji tedavisi ile, diş eksikliklerinin olabilecek en iyi şartlarda giderilmesi sağlanmaktadır.

‌İmplant tedavileri, ‌implantların çene kemiğine yerleştirilmesi ve protez dişlerin yerleştirilmesi olmak üzere iki aşamadan oluşur. Gelişen teknoloji ile hemen hemen her diş kaybı vakasında implant tedavisi uygulanabilmektedir.

Estetik Diş Hekimliği

Kişinin rahatsızlık duyduğu diş problemlerini giderip hayal ettiği gülüşe kavuşmasını sağlayan bir diş estetiği uygulamasıdır. Diş hekimliği dendiğinde akla ilk olarak çürük tedavisi, eksik dişlerin giderilmesi tarzında işlemler gelmektedir. Fakat diş ve diş etlerine bağlı problemlerden dolayı meydana gelen estetik sorunların giderilmesi de oldukça önemlidir. Dişlerde meydana gelen çürükler, farklı renkteki dişler, çapraşıklıklar, diş yüzeyindeki bozukluklar, diş etlerinin estetik olarak hoş görünmemesi gibi bozukluklar estetik diş hekimliğinin uzmanlık alanındadır. Gülüşün estetik görünmediği durumlar, kişilerde sosyal ve psikolojik olarak problemlere yol açmaktadır. Bu tarz durumlarda estetik diş hekimliği uygulamasına başvurulması kişinin öz güveni açısından olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Beyazlatma tedavisi, porselen lamina uygulamaları ve diş eti düzenlemeleri gibi uygulamalar ile hasta hayal ettiği estetik gülüşe kavuşabilmektedir.

Protez

Diş eksikliği, dolgu tedavisi ile giderilemeyecek büyüklükte madde kaybı olan çürük dişler, diş kırıkları, diş yapısına bağlı olarak yaşanan estetik problemler, diş protezi tedavisi uygulanarak çözülmektedir.

Protez tedavilerinin uygulama alanları çok geniştir. 3 çeşit diş protez çözümü mevcuttur.

Hareketli Protez

Çoğunlukla çok az sayıda dişin bulunduğu ağızlarda uygulanır. Hareketli, takılıp çıkarılabilen protezler ile hastanın diş eksikliği giderilmektedir.

Kaplama

Dişteki madde kaybının fazla olduğu durumlarda uygulanan kaplama yöntemi uygulanarak hastanın hoş bir estetik görünüme kavuşması amaçlanmaktadır. Kaplama uygulaması birçok farklı alternatif malzeme ve yöntem ile yapılmaktadır.

Köprü

Az sayıda diş eksikliği yaşanan durumlarda sabit protez olan köprü uygulaması uygulanmaktadır. Köprü uygulaması birçok farklı alternatif malzeme ve yöntem ile yapılmaktadır. yapılan köprü uygulamaları yani sabit protezlerdir. Kaplamalar ve köprüler birçok farklı alternatif yöntem ve malzemeyle yapılabilir. 

Diş eksikliklerinin yanında dişlerin diğer yöntemlerle giderilemeyen estetik eksikliklerinin yaşandığı durumlarda da protez ‌uygulamalarından faydalanılmaktadır. ‌Lamina porselenler‌, implant üstü yapılar da yine çeşitli protez yöntemleriyle oluşturulur ve bunlara ‌implant üstü protezler adı verilir. 

Ortodonti

Dişlerde meydana gelen çarpıklık durumu, diş yapısından dolayı ağız kapamada meydana gelen sorunlar, alt ve üst çene uyumsuzluğu gibi problemlerin tümünün tedavisi ortodontinin uzmanlık alanına girmektedir. Çapraz ve düzensiz dişler, estetik anlamda hoş bir görünüm sağlamadığı için kişinin psikolojisini ve öz güvenini olumsuz olarak etkilemektedir. Bunun gibi sorunların çözümünde ortodonti alanı büyük önem arz etmektedir. Kişilerin güzel bir gülümseme ve yüksek motivasyon kazanması için ortodonstler tarafından bir tedavi planı uygulanır. Bu tarz bozukluklar aynı zamanda çiğneme fonksiyonunu da etkileyeceğinden fiziksel rahatsızlık da yüksek boyuttadır. Diş görünümü ve çene yapısı sorunları ortodonti, bilinen adıyla tel tedavisi ile giderilmektedir.

Bölümümüzde Yapılan Diğer İşlemler

• İmplant üstü protezler
• Dental botoks uygulaması
• Gülüş tasarımı
• Frenektomi
• Diş beyazlatma
• Gece plağı
• Dolgu ve kanal tedavisi
• Kuron-köprü protezler


Ağız ve Diş Sağlığı Randevu

Ağız ve Diş Sağlığı merkezimizden randevu almak için 0850 222 04 94 numaralı çağrı mekezimizden bilgi alabilirsiniz.

 

 

Hekimlerimiz