Perinoplasti (Doğum İzleri Estetiği)

Detaylı bilgi için formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.
Doğrulama KoduDoğrulama Kodunu Yenile
Perinoplasti (Doğum İzleri Estetiği)25.09.2021

Kadınlarda anüs ve vajina arasında bulunan bölgeye perine denmektedir. Estetik açıdan ideal bir perine bölgesinde, doğum dikiş izleri ve cilt katlantıları olmaz, düz ve gergin olur. Ancak normal doğum sırasında atılan kesiler ve fizyolojik özellikler sebebiyle bu bölgede deformeler olabilir. Perinoplasti ameliyatı adı verilen işlemle perine bölgesi ideal bir görünüme kavuşabilir.

Perinoplasti Nedir?

Perinoplasti veya perine estetiği, vajina estetiği kapsamında yapılan estetik çeşitlerinden biridir. Perinoplasti, genellikle normal doğum sonrası perine bölgesinde oluşan dikiş izlerinin düzeltilmesi, cilt katlantılarının, kırışıklıklarının giderilmesi ve vajinal açıklığın kapatılması amacıyla yapılmaktadır. Doğum esnasında anne ve bebeğin fazla zorlanmaması için atılan kesiler estetik açıdan kötü bir görüntüye, acı ve ağrıya sebep olabilir. Ayrıca doğum sırasında kullanılan vakum, forseps gibi doğuma yardımcı olan araçlar da doğum kesi izinin daha belirgin olmasına neden olur. Bu da hem estetik açıdan kötü bir görüntü oluşturur hem de cinsel yaşamı olumsuz etkiler. Perinoplasti yaptıranlar tüm bu şikâyetlerinden kurtulmaktadırlar.

Bunun dışında doğum yapmamış ancak perine bölgesinde katlanma, kırışıklık ve cilt fazlalığı bulunan kişilere de bu işlem uygulanmaktadır.  

Perinoplasti Hangi Amaçla Yapılır?

Doğum dikişlerinin düzeltilmesi, vajinal açıklığın giderilmesi gibi hem tıbbi nedenler hem de estetik görünüm amaçlı yapılır. Perinoplasti ameliyatı tekrarlayan vajinitlere sebep olan vajinal açıklığın giderilmesi için de yapılır.

Perinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Perinoplasti ameliyatında deforme olan vajina girişi ve anüs arasındaki cilt katlantıları kesilerek alttaki kas dokusu kuvvetlendirilir. Perinoplasti ameliyatı sırasında estetik dikişler atılarak vajinadaki açıklığın giderilmesi sıkılaştırılması sağlanır. Bu sayede estetik açıdan daha pürüzsüz bir görüntü elde edilir. Aynı zamanda doğum dikiş izleri de yeniden tamir edilerek daha estetik hale getirilir. Bu işlem epidural veya genel anestezi altında yapılabilir; bundan dolayı hasta işlem sırasında ağrı veya acı hissetmez. Perinoplasti ameliyatı sonrasında estetik görüntünün yanında vajinal açıklığın giderilmesi sonucunda tekrarlayan vajinitler önlenmiş olur.  Bu sebepten dolayı perinoplasti ameliyatı, genellikle vajina daraltma ameliyatı ile beraber yapılmaktadır. Ek olarak, ihtiyaç varsa labioplasti ile dış dudaklara da dolgu yapılabilmektedir.

Perinoplasti Sonrası Süreç Nasıl İlerler?

Perinoplasti sonrası hastalar aynı gün taburcu olabilir. Birkaç gün ödem ve hafif ağrı görülebilir. Gerginlik hissi ve sızıntı şeklinde kanamalar görülebilir. Operasyon sonrası 2-3 gün buz uygulaması sayesinde bu şikayetler azaltılabilir. Özellikle ilk 1-2 hafta hijyene dikkat edilmeli (işlem yapılan bölgenin antiseptik solüsyonlarla yıkama yapılması önerilir) ve 4-6 hafta cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. İşlem sırasında atılan dikişler 2-3 hafta içerisinde kendiliğinden erir, genelde dikiş aldırmaya gerek kalmaz.

Perinoplastinin Avantajları Nelerdir?

Diğer estetik ameliyatlarda olduğu gibi perinoplasti de kişinin kendine olan güvenini artırmaktadır. Ayrıca perinoplasti sonrası perine bölgesi görsel olarak eski, estetik haline dönmektedir.

Perinoplasti Fiyatları Ne Kadar?

Operasyon sırasında başka bir düzenleme daha eklenebileceğinden dolayı perinoplasti fiyatları hakkında bilgi almak için kadın hastalıkları ve doğum uzmanımıza muayene olmanız gerekmektedir.

Hastanemizde uygulanan perinoplasti işlemi hakkında daha fazla bilgi ve randevu almak için 0850 222 04 94 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.