Tüm Bölümlerimiz

Uyku Laboratuvarı

Polisomnografi (Uyku Testi)

Polisomnografi (uyku testi) , uyku bozukluklarının teşhisi için yapılan bir testtir. Sıklıkla uykuda solunum durması ve horlama ile gözlenen uykuda solunum bozukları varlığının araştırılması için kullanılır. Ek olarak, uykuda hareket bozuklukları, uyku terörü, uyku felci, narkolepsi, parasomni gibi daha nadir görülen durumlar tespitinde de kullanılır. Hekiminiz uyku apne sendromu olduğundan şüphelendiyse, polisomnografi yapılmasını isteyecektir.

Polisomnografi (uyku takip testi), gece boyunca solunumunuzun, beyin dalgalarınızın, kalp atışlarınızın, vücut hareketlerinizin, horlamanızın, kandaki oksijen düzeyinizin ölçüldüğü bir testtir. Bunun için de vücudunuzun bazı yerlerine elektrotların yerleştirilmesi gerekir. Başınıza, ağız ve buruna, göğse, boyuna, parmak ucuna ve bacaklara küçük alıcılar yerleştirilir. Bu, ağrısız bir işlemdir. Alıcılar yerleştirildikten sonra normal uyku saatinize göre yatağınıza yatıp uyumanız beklenir.
 

Uyku Bozukluğu Neden Ciddi Bir Sağlık Sorunudur?

Bu hastalık, acil tıbbi müdahale gerektiren, son derece ciddi ancak yeterince önemsenmeyen, hayatı tehdit eden bir durumdur. Teşhis edilmemiş uykuda solunum durması; felç, kalp krizi, uykuda ani ölüm, yüksek tansiyon, kalp hastalığı kalp ritim bozukluğu, iktidarsızlık gibi önemli rahatsızlıklara neden olur. Ayrıca bu durum trafik kazalarına, işteki verim kaybına ve kişiler arası ilişkilerde bozulmalara neden olan gündüz aşırı uykululuk hali yaratır. Bahsi geçen bu bulgular hafif, orta ve ağır şiddette görülebilir.
 

Uyku Testleri Kime, Ne Zaman ve Nasıl Yapılmalıdır?

  • Gece uyku süresi yeterli olmasına rağmen sabahları yorgun uyanıyor, uykunuzu almamış hissediyorsanız,
  • Gün içinde uykunuz geliyorsa,
  • Geceleri nefes alamama hissi ile uyanıyorsanız,
  • Eşiniz geceleri horladığınızı ve düzensiz soluk alıp verdiğinizi söylüyorsa,
  • Geceleri boyun ve ensede terlemeniz oluyor ve çok sık uyanıp tuvalete gidiyorsanız,
  • Eşiniz sizin uykudayken konuştuğunuzu, bağırdığınızı, kol ve/veya bacaklarınızı oynattığınızı söylüyorsa,
  • Çok fazla kabus görüyorsanız,
  • Gece yeterli uyuyor sabah dinlenmiş uyanıyor, ancak gündüz engelleyemediğiniz uyku ataklarınız oluyor ve o sırada rüya görüyorsanız, uyku çalışması yaptırmanız gerekebilir.