Şimdi Sünnetin Tam Zamanı

Detaylı bilgi için formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.
Doğrulama KoduDoğrulama Kodunu Yenile
Şimdi Sünnetin Tam Zamanı02.06.2023

Halk arasında sünnet, erkek çocukların erişkinliğe ilk adımı olarak da bilinir.  Sünnetin tıbben bir zorunluluğu olmamasına rağmen idrar yolu enfeksiyonu gibi sık görülen hastalıklara yakalanma riskini azalttığı için faydalıdır.  Sünnet işlemi basit bir cerrahi işlem olduğu halde steril ortamlarda ve alanında uzman kişiler tarafından yapılmadığı zaman çocuğun tüm yaşamını etkileyecek olumsuzluklara sebep olabilir.

İyileşme Süreci Oldukça Kısadır

Bebeklik döneminde yapılan klasik / standart cerrahi ya da gömülü veya eğriliği olan pipilerde yapılan estetik cerrahi sünnet işlemi sonrası; 5-6 gün içerisinde makro yani kaba iyileşme olmaktadır. Devamında ince-mikro iyileşme devam etmektedir. İlk gün kullanılan ağrı kesici fitil, krem ve iyileştirici başka bir krem kullanmanız pansumanına yetmektedir. Arkasından kapatılan bebek bezi avantajı ile normal hayatınıza dönebilirsiniz. Ayrıca ameliyathanede kullandığımız kendiliğinden eriyebilen, allerjik olmayan yumuşak ve estetik dikişler de en az iz ile iyileşmeye olanak vermektedir.

Ancak yine de bebek bezinin kullanıldığı dönemde yapılan sünnet; sünnetin doğasında olan sünnet sonrası yaşanabilecek hafif kızarıklık, ödem, morluklar, travmatik kanamaların, ciltte kabuklanmaların çok azaldığı, ileri yaş sünnetlerine göre bu gibi durumların onda birine düştüğü görülmektedir.

Gömülü Penis-Gömük Penis Nedir?

Gömülü penis bir hastalık olmayıp, dışarda görülmeyen penis anlamında kullanılır. Gömülü penis en basit olarak glans dokusu vücut yüzey çizgisinin altında kalan penis olarak tanımlanabilir. Sünnetsiz çocuklarda sünnet derisi dışta göründüğünden bu durum aile tarafından anlaşılmayabilir. Çocuk yatar pozisyondayken dışta sallanan sünnet derisini iki parmağınız arasında tuttuğunuzda; arada penis gövdesi yoksa; bu durum gömülü penis olarak değerlendirilebilir. Tedavinin birinci adımı sünnettir. Özellikle bebeklikte erken teşhis ettiğimiz hastalarda Çözüm Sünnetti  Estetik Cerrahi Sünnet  dediğimiz özel teknikle sünnet yapıyoruz. Bu sünnetin özelliği içeriye çekilen penisin yuvasına yapışmasını önlemektedir.

Neden Bebek Sünneti?

Türkiye’de oldukça seyrek olan bebek sünneti son yıllarda ciddi bir ivme kazanarak popüler hale geldi. Eskiden çocuğun sünnet için ilkokula gitmesi beklenip, merasim eşliğinde yapılan sünnet işlemleri, artık Dünya Sağlık Örgütü’nün de önerisiyle ilk 24 saat geçtikten sonra eğer bebek 3 kg üzerindeyse  ve yenidoğan döneminin atlatıldığı 20. günden itibaren ilk 3 ayda; çocuk ve aile için en konforlu olduğu dönemde alanında uzman doktorlar ve Çocuk Cerrahisi Uzmanı tarafından yapılmaktadır. 


En Uygun Zaman Aralığı İlk 3 Ay

Bilimsel araştırmalar da sünnetin en kolay uygulandığı ve atlatıldığı dönemin doğumun 1. ayından itibaren olan bebeklik dönemi olduğunu göstermektedir. Bunun da içerisinde ilk 3 ay en iyi, 3. ay ile 6. ay arası orta ve 9. aydan itibaren konforun azaldığı görülmektedir.  Bu dönemde lokal sünnet (aile yanında, çocuğun uyanık olduğu, uygulama yapılacak bölgenin çevresinden uyuşturulması ile yapılacak sünnet işlemi) hem çocuk, hem aile, hem de cerrah için konforlu olacaktır. İki yaşına kadar devam eden bu dönemde 9. aydan itibaren sonra konforun azaldığı görülmektedir.

Lokal anestezi ile sünnetin yapılabileceği ancak kişisel değişikliklerin yaşandığı 5 yaş sonrası ise ikinci dönemdir.

Genel Anestezi ile Sünnet

Uyanık ya da uykuya meyilli halde istenilen cerrahi sünnet işlemi yapılamayacak çocuklara uygulanan sünnet çeşididir. Yaşına göre açlık süresi ile bekletilmiş çocuğun, ameliyathanede maske ile gaz koklatılarak, sünnet işleminin yapılmasıdır.

Cerrahi işlemlerin hepsi değişik derecelerde travmaya yol açar. Ancak lokal sünnet bebeklik döneminde belirgin travmaya yol açmaz.

Ailenin isteğine bağlı olmakla birlikte sünnet için önerilen yaş aralığı ilk 24 saat ile 2 yaş arası ya da 5 yaşından sonradır. 2-5 yaş arası çocuklarda sünnet nadir de olsa bir takım psikolojik sorunlara yol açabilir. İlerleyen yaşlarda gerek sünnet olan arkadaşlarından, gerek çevresinden duyacağı hikayelerle çocuk korkabilir, birtakım travmalara yol açabilir. Ancak bebeklikte yapılan işlemler hiçbir zaman hatırlanmayacak, travma sebebi olmayacaktır.

 

Lokal Anestezi ile Klasik / Standart Cerrahi Sünnet

Aile yanında, çocuğun uyanık olduğu, uygulama yapılacak bölgenin çevresinden uyuşturulması ile yapılacak sünnet işlemidir.

Sedasyon ve Lokal Anestezi ile Klasik / Standart Cerrahi Sünnet

Aile yanında, çocuğun verilecek şurup ile uykuya meyilli olduğu, uygulama yapılacak bölgenin çevresinden uyuşturulması ile yapılacak sünnet işlemidir. Cerrahi işlem sürecinin unutulmasına da fayda sağlamaktadır.

Sedasyon ve Lokal Anestezi ile Estetik Cerrahi Sünnet

Aile yanında, çocuğun verilecek şurup ile uykuya meyilli olduğu, uygulama yapılacak bölgenin çevresinden uyuşturulması ile yapılacak olan, gömülü ya da rotasyonu bulunan penislerde uygulanan sünnet çeşididir.

Yenidoğan Sonrası Bebeklik Dönemi Sünneti Doktora Başvuruları Azaltır

Bebeklik döneminde sünnet yapılan çocuklarda; ilk 1 yıl içinde herhangi bir nedenle hastaneye başvurma oranları sünnetsizlerden 6 kat daha azdır. Ayrıca üriner enfeksiyon nedeniyle doktora başvurular istatistiksel olarak 10 kat azalmaktadır. Özellikle sünnet derisi darsa bunu zorlayarak açmaya çalışmak daha sonra ciddi darlıklara yol açabileceği için bu zorlamalardan kaçınmak ve gerekirse erken sünneti düşünmek mantıklı olacaktır.

Kontrollerimizde birçok ailenin “ biz çocuğumuzun sünnet olduğunu bile anlamadık” söylemleri ile karşılaşmaktayız.