Tüm Bölümlerimiz

Obezite Cerrahisi

Obezite Nedir?

Obezite, vücutta fazla yağ birikimine verilen isimdir. Vücutta fazla biriken yağlar sağlığın bozulmasına, organların fonksiyonlarını yerine getirmekte güçlük çekmesine ve birtakım hastalıkların oluşmasına sebep olmaktadır. Vücutta artan yağ dokusu vücudun hormonal sistemini etkileyerek kilo alımının artmasına sebep olur.

Obezitenin tespiti için hastalara vücut kitle indeksi ölçümü yapılır. Vücut kitle indeksi hesaplanırken boy uzunluğunun karesi alınır ve vücut ağırlığı bu rakama bölünür. Eğer hastanın vücut kitle indeksi 30’un üzerinde ise hastaya obezite teşhisi konur. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan hastalara ise morbid obez adı verilir.  Obezite görülen kişilerde hareket kabiliyeti kısıtlanır ve bu nedenle kilo alımı giderek hızlanır. Bu durum ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir ve hastanın yaşam kalitesini düşürecek bir etken haline gelir.

Nedenleri Nelerdir?

Obezitenin en önemli nedenlerinden bir tanesi beslenme bozukluğudur. Yağlı ve yüksek kalorili besinler tüketmek, düzensiz beslenmek ve sağlıksız yiyecekler tüketmek obezitenin başlıca nedenleridir. Dengesiz bir beslenme düzenine sahip olan ve spor yapmayan hareketsiz kişilerde sıkça rastlanır.

Obezitenin bir diğer sebebi ise genetik yatkınlıktır. Bu kişilerin bedenleri hızlı kilo alma eğilimindedir. Annesinde ve babasında obezite olan ya da fazla kilo görülen kişilerin çoğunda rastlanma ihtimali fazladır. Obez bir anne ve babanın çocuklarında yüzde 80 ihtimalle daha fazla rastlanmaktadır.

Bazı rahatsızlıklar da hastalarda obeziteye yol açabilmektedir. Şeker hastalığı, tiroit bezinde görülen rahatsızlıklar, böbrek üstü bezi rahatsızlıkları ve hormonal bozukluklar obeziteye sebep olan başlıca hastalıklardır. Bu hastalıkların birine veya birkaçına sahip olan hastalıkların obezite riskini ortadan kaldırmak amacı ile diyetisyenler tarafından hazırlanan diyet programlarına bağlı kalmaları önerilir.

Tedavi Nasıl Olur?

Obezite tedavisinde hastaya kilo kaybettirilmesi amaçlanır. Vücut kitle indeksi 20 ile 25 aralığına indirilmek istenir. Hastaların sağlıklı kiloları vücut kitle indeksi hesaplaması ile kararlaştırılacaktır. Hastalarda kilo kaybettirilmesinin yanı sıra verilen kilonun korunması ve kilo alımının engellenmesi hedeflenir.

Bunun için ilk önce denenmesi gereken tedavi yöntemi diyet tedavisidir. Uzman diyetisyenlerin her hasta için farklı yöntemler ve teknikler ile oluşturacağı diyet listelerinin düzenli olarak uygulanması gerekir. Kalori alımının azaltılması ve alınan besin değerinin yükseltilmesi ile hastaların sağlıklı kilo vermesi hedeflenir.

Bu hastalarında egzersiz tedavisi önerilir. Günde en az 30 dakika olacak şekilde orta derecede egzersiz önerilir. Bu sayede hastaların yağ yakımı hızlanır ve zarar görmüş, zayıflamış olan kas dokularının güçlendirilmesi amaçlanır.

Obezite için en kesin çözüm ise cerrahi tedavidir. Çeşitli cerrahi yöntemler ile obezitenin önüne geçilebilir. Başarı oranı oldukça yüksek olan bu tedavi yöntemi, vücut olarak uygun olan her hastaya uygulanabilmektedir.

Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite cerrahisi, hastaların kilo kaybını sağlamak için uygulanan tıbbi müdahalelere verilen isimdir. Obezite tedavisinde günümüzde en kesin sonuçlara ulaşılan yöntemler cerrahi tedavi yöntemleridir. Ancak cerrahi tedavide hastanın tutumu büyük önem taşır. Cerrahi müdahalenin ardından düzenli bir beslenme düzenine geçilmesi ve bu düzenin korunması gerekir. Eğer hastanın vücut kitle indeksi 35 ve üzerinde ise hastalara cerrahi tedavi önerilmektedir.

Obezite cerrahisinde kapalı (laparoskopik) müdahaleler yapılır. Bu cerrahi işlemlerde iki tür bulunmaktadır. Bazı hastalarda hacim küçültmeye yönelik işlemler uygulanır. Bu işlemlerin temelinde vücuttan yağ dokusu alımı vardır. Bir diğer seçenek ise emilim sistemini bozucu müdahalelerdir. Bu tip cerrahi operasyonlarda ise vücuttaki besin emiliminin azaltılması ve bu sayede kilo alımının engellenmesi amaçlanır.

Obezite cerrahi tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak ve doğru tedaviye başlamak için hemen randevu oluşturabilirsiniz.

 

Obezite Cerrahisi uygulamamız hakkında detaylı olarak bilgilendirilmek için formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

Adınız Soyadınız (*)
Cinsiyetiniz (*)
Cep Telefonunuz (*)
E-mail Adresiniz
Onay (*)
Doğrulama Kodu (*) Doğrulama KoduDoğrulama Kodunu Yenile
(*) Zorunlu Alanlar